fbpx

2 000 000 zł obrotu na jednym produkcie Allegro CASE STUDY

Zapewne nieraz się zastanawiałeś ile zarabiają topowi polscy sprzedawcy w sieci. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednemu z nich. Oczywiście wiemy jaka jest różnica między obrotem a dochodem. Ale musisz przyznać, że ta suma i tak robi wrażenie. Szczególnie, że mówimy o jednym produkcie. Jednej aukcji na Allegro. Poniżej, krótka analiza tej sprzedaży.

 

Mamy 2 luty 2019… Za oknem zimno i śnieżnie.

Jeden ze sprzedawców na Allegro postanawia rozpocząć sprzedaż grilla gazowego, który prezentuje się tak

Początkowo nie dzieję się nic. W pierwszym tygodniu sprzedaje się okrągłe 0 sztuk. Ale spokojnie, ten sprzedawca wiec co robi. Luty to nie jest miesiąc, w którym grille są najbardziej dochodowym towarem. Spokojnie czeka.

 

Pierwsza sprzedaż

ma miejsce 9 lutego 2019. Tego dnia sprzedaje się jedna sztuka. Grill nie należy do tanich przedmiotów – na konto sprzedawcy trafia za jednym razem 1 399,00 zł (oczywiście pomniejszone o prowizje allegro).

Ostatecznie w lutym sprzedaje się 21 sztuk o łącznej wartości 29 379 zł. Choć kwota ta może już robić wrażenie to pamiętaj, że nie wiesz jaka jest rzeczywista marża. Zarobki mogą być stosunkowo niewielkie.

Luty staje się dopiero pierwszym krokiem w drodze do milionów.

 

Ludzie zaczynają intensywniej myśleć o grillowaniu…

gdy za oknem staje się cieplej. Marzec dostarcza pierwszych przejawów wiosennej pogody. Efekt może być tylko jeden, nasz sprzedawca osiąga coraz lepsze wyniki. W całym miesiącu udaje mu się sprzedać 120 szt. grilla!

Wow! Szybko klikamy w kalkulator i mamy sumę całkowitą w wysokości 167 880 zł. To robi wrażenie. Duża część sprzedawców na allegro nie osiąga takiego obrotu przez cały rok. A tutaj mamy świetny wynik jeszcze przed największym szczytem sezonu.

Generalnie sprzedaż w marcu wyglądała jak systematyczne wspinanie się po schodach.

Kiedy Polacy zaczynają myśleć o grillowaniu naprawdę intensywnie?

Tuż przed weekendem majowym! Doskonale to widać po wyniku jaki odnotował nasz sprzedawca w końcówce marca. W ostatni tydzień poprzedzający majówkę sprzedał 96 sztuk grilla co przełożyło się na wpływy w wysokości 134 304 zł. Ten tygodniowy wynik został pobity później tylko 3 razy.

To pokazuje, że końcówka marca stanowi prawdziwy początek sezonu w przypadku grillowania. Choć na rynku powinno się być już wcześniej, najlepiej od samego początku marca. Sprzedaż stabilizuje się na dobrym poziomie na początku kwietnia. Po „małym” szczycie majowym nasz sprzedawca, jak i cała branża odnotowuje delikatne spadki.

Ten spadkowy trend trwa do momentu wyraźnej poprawy pogody, która sygnalizuje rychłe nadejście lata. Jest to najczęściej przełom maja i czerwca. Wtedy też następuje prawdziwy wystrzał sprzedaży analizowanego przez nas grilla gazowego.

W okresie od 20 maja do 10 czerwca sprzedaje grille o łącznej wartości 560 999 zł! Spektakularny wynik!


Chcesz znaleźć swój hit sprzedaży? Przygotowaliśmy dogłębną analizę rynku na przestrzeni 3 lat. Dowiedz się CO i KIEDY sprzedawać!


Co się działo później?

Już w połowie czerwca wartość sprzedaży spadła do tych z początku kwietnia i utrzymała się mniej więcej do końca lipca. Tutaj następują wyraźny spadek sprzedaży, który można uznać za koniec sezonu na grillowanie. W październiku sprzedaż wygląda już słabo. Powoli dobiega ona końca.

Podsumowanie sprzedaży:
Okres sprzedaży: 02.02-22.10.2019
Łączna wartość: 2 016 538,95 zł
Ilość sprzedanych sztuk: 1 501
Udział w kategorii grillowanie: 4,0% (!)
Szczyty sprzedaży: weekend majowy i początek lata

 

Strategia sprzedaży

Na koniec prześledźmy jeszcze jakie metody promocji wykorzystywał sprzedawca w przypadku tej aukcji oraz jak kształtowała się polityka cenowa. Choć te elementy analizy są dość często pomijane to właśnie tutaj sprzedawcy kryją swoje największe sekrety rzutujące na końcowy efekt.

Popatrzmy zatem jakie metody promocji aukcji z grillem wykorzystał nasz sprzedawca.

Wyróżnienie, pogrubienie, podświetlenie i miniaturka. Widać zatem, że zdecydował się na znacznie intensywniejsze działania niż większość sprzedawców na allegro, którzy wykorzystują głównie wyróżnienie wraz z miniaturką.

Rzućmy okiem jeszcze na politykę cenową grilla. Co na niej widać?

Sztuczka z drugą aukcją

Pierwsza ważna obserwacja: grill był sprzedawany w ramach dwóch aukcji. Widać to po ID aukcji. Po co robić takie zabiegi? Głównie po to aby zmiany cen w trakcie trwania aukcji nie rzucały się mocno w oczy zainteresowanym osobom. Innym powodem jest swobodna obserwacja wpływu ceny na wyniki sprzedaży. Nawet gdy przesadzimy z ceną to wówczas nasza bazowa propozycja nadal jest aktualna i nie traci na zainteresowaniu.

Właśnie taki zabieg możemy zaobserwować u naszego sprzedawcy. Podczas wystawiania po raz pierwszy grilla ustalił cenę 1 399 zł i długo jej nie zmieniał aż do lipca kiedy to zdecydował się na podwyżkę na 1 999 zł. Po miesiącu jednak powrócił do poziomu cenowego sprzed podwyżki. Cena nie ulegała już wielkim zmianom.

Co innego w przypadku drugiej aukcji, która pojawiła się w okresie największego szczytu, czyli na przełomie maja i czerwca. Cena w porównaniu do tej wyjściowej dość powalająca – 2 799 zł. Wzrost o 100%. Skąd taki rozrzut? Chodzi o wykorzystanie braku dokładnej analizy przez potencjalnych klientów. Nie wszyscy używają właściwych filtrów podczas wyszukiwania na Allegro, a do tego nie lubią długo się zastanawiać. Wtedy kupują tak drogi grill bez świadomości, że gdzieś niedaleko jest identyczny tylko duuużo tańszy.

Takich sztuk po zawyżonej cenie udało się sprzedać 7 sztuk. Ok, ta liczba to może nie jest jakiś kosmos ale w ten sposób prawie bez wysiłku jego konto zasiliło ponad 9 tys. zł. Taka kwota pokryje w znaczący sposób prowizje oraz koszty odnowień. Bardzo dobra taktyka.

W przypadku tej bazowej ceny 1 399 zł jest jeszcze jeden ważny aspekt – możliwość wykorzystania efektu promocji. Zawsze można ustalić, że pierwotna cena była wyższa. Widać to tutaj.

Podsumowanie

Reasumując całą sprzedaż, widać że nasz sprzedawca doskonale wiedział co robi od samego początku. Postawił na topowy produkt w rozsądnej cenie stosując różne metody płatnej promocji oraz małe triki w ramach polityki cenowej. Wykorzystał też do maksimum możliwość prezentacji produktu przedstawiając go na 16 estetycznych zdjęciach.

To case study pokazuje, że nawet na jednym produkcie można uzyskać fantastyczne wyniki. Ile takich produktów jeszcze można znaleźć na Allegro? Dużo. Przeanalizowaliśmy setki kategorii i tysiące produktów a wszystkie wyniki zebraliśmy w dwóch e-bookach. Jeżeli szukasz dochodowego asortymentu do Twojego sklepu internetowego to są one stworzone dla Ciebie.

 

Oba e-booki są teraz dostępne w zestawie, dzięki czemu oszczędzasz.

Nie wolno Ci  zmarnować takiej okazji!

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

1 komentarz na “2 000 000 zł obrotu na jednym produkcie Allegro CASE STUDY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet