fbpx

Blog i promowanie sklepu internetowego

Wydawać by się mogło, że blogi dzisiaj stanowią przeżytek. I choć faktycznie może nie jest to najbardziej atrakcyjna forma promocji to potrafi być w tym bardzo skuteczna. Aby uzyskać ten efekt niezbędna jest wiedza i rzetelność. Bez tych dwóch czynników blog szybko umrze i stracimy szansę na wykorzystanie go w promowaniu własnego sklepu i marki.

Ekspert

Na pewno kiedyś zdarzyło Ci się wejść na bloga w poszukiwaniu ważnych informacji. Znalazłeś temat wpisu, który idealnie odpowiada Twoim potrzebom.  Przeczytałeś go od A do Z, ale dalej nie znalazłeś informacji, na której Ci zależało. Znajdujesz kolejny „idealny” wpis, a Ty nadal nie jesteś mądrzejszy.

Jak to możliwe? Prawdopodobnie trafiłeś na wpisy, których zadaniem było tylko kliknięcie w niego. Dobrze dobrany tytuł miał za zadanie zbudowanie iluzji rozwiązania Twojego problemu. Kilkaset słów zawartych we wpisie było tak ogólnych, że nie udało się wyciągnąć z niego żadnej przydatnej informacji.

Takich wpisów w sieci jest wiele. Wpisy oparte jedynie na klikalności podważają wiarygodność blogów. W konsekwencji blogi tracą na znaczeniu jako źródło przydatnej wiedzy. Dlatego jeżeli chcesz sprawić aby Twój blog spełniał swoje zadanie powinien być prowadzony w oparciu o wartościową treść. To najważniejsze. Cała reszta, w tym częstotliwość nowych wpisów schodzi na dalszy plan.

Wartościowa treść to przede wszystkim treść merytoryczna oraz unikatowa. Po prostu Twoja. Nie lej wody. Zapomnij o metodzie „kopiuj wklej”. Nie jest tak istotna ilość użytych słów. Jeżeli wpis będzie rozwiązywał problemy jak największej ilości użytkowników to obroni się sam. W ten sposób będziesz powoli budował swój wizerunek jako eksperta. Oczywiście tematyka bloga powinna korelować z Twoją marką.

Z czasem na blogu umieszczaj bezpośrednie odnośniki do swojego sklepu. Czytelnicy będą mogli się zaznajomić z jego ofertą. Innym rozwiązaniem jest podpięcie od razu bloga pod swój sklep. Wtedy ludzie automatycznie będą zainteresowani Twoją ofertą sprzedażową. Atrakcyjna oferta oraz branżowy autorytet to gwarancja sukcesu.

Baza klientów

Budowanie wizerunku eksperta to nie jedyna zaleta posiadania bloga. Dzięki niemu możesz w łatwy sposób poszerzać także swoją bazę klientów. Jak już wspominaliśmy wcześniej, Twoja reklama musi docierać do osób zainteresowanych. Blog potrafi być świetnym filtrem Twoich potencjalnych klientów.

Początkowo nie wiesz kim jest użytkownik, który dociera do Twojego bloga. Na pewno miał jakieś pytanie. Twój wpis na blogu to jego odpowiedź. W związku z tym, że blog jest ściśle powiązany z ofertą sprzedażową, ten „zwyczajny” poszukiwacz odpowiedzi może w przyszłości być także Twoim klientem. Nie można marnować takich okazji.

Dlatego, oprócz treści we wpisie, bardzo istotny jest jego tytuł. To jest przysłowiowy haczyk, który powinien połknąć czytelnik. Powinien on mieć maksymalnie 3-5 słów i nawiązywać do haseł jakie użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach. Tytuł powinien być klikalny. W ten sposób zapewnimy sobie spory dopływ czytelników. Oczywiście w parze z klikalnym tytułem musi iść wartościowa treść. Tylko w takim zestawieniu możliwe jest osiągnięcie sukcesu.

Ryba połknęła haczyk

Jeżeli zapewnisz duży napływ użytkowników na bloga, Twoim kolejnym zadaniem będzie uzyskanie możliwości kontaktowania się z nimi. Dzięki temu będziesz w stanie przesyłać oferty  i prowadzić skuteczne działania promocyjne związane z newsletter (temat szerzej omówiony w dziale „Newsletter”). Jak to zrobić?

Jedną z najpopularniejszych metod na pozyskiwanie adresów mail użytkowników, jest blokowanie dostępu do pełnych wpisów. Jego odblokowanie następuje dopiero wtedy, gdy zapiszą się do newslettera. Choć z pozoru wydaje się to łatwym zadaniem to pamiętaj, że prywatnym mailem (tylko taki ma sens) użytkownicy nie dzielą się chętnie. Aby to rozwiązanie zadziałało niezbędne są dwa elementy. Po pierwsze treść. Niech to będzie jakiś żrący temat, który dostarczy praktycznych wskazówek popartych własnymi dowodami. Po drugie, niech treść dostępna dla wszystkich będzie na tyle wciągająca aby każdy chciał przeczytać wpis w całości. Moment, w którym użytkownik zostanie poinformowany o konieczności podania swojego maila, nie może być ani za wcześnie ani za późno.

Pozycjonowanie

To kolejna zaleta dobrze funkcjonującego bloga. Dzięki unikalnym i wartościowym treściom możesz sprawić, że będzie on linkowany na innych stronach. Jeśli zadbasz o to aby na blogu znalazł  się odnośnik do Twojego sklepu zyskasz w ten sposób linki zewnętrzne. Co to takiego?

Linki zewnętrzne są jednym z podstawowych czynników wpływających na pozycję naszej witryny w wyszukiwarce. Można je porównać do swoistego głosowania. Każdy z linków to głos na Twoją stronę. Jednak każdy z głosów ma inną moc. Kiedyś nie miało to znaczenia. Liczyła się tylko ilość. Stąd cały czas można znaleźć wiele wpisów blogowych, które były zrobione szybko, byle jak i nie wnoszą niczego wartościowego. Zawierają za to linki z odniesieniem do różnych witryn.

Na szczęście te czasy minęły i teraz link zewnętrzny z jednej zaufanej strony może mieć sto razy większe znaczenie niż link z podejrzanej strony. Popularnym rozwiązaniem jest udostępnianie swojego bloga wraz z wpisami do agregatorów. Znaleźć tam można mnóstwo blogów, które zostały skupione  jednym miejscu. Rejestrując swój blog w takiej bazie zyskujesz dodatkowy ruch i linki zewnętrzne z wartościowej strony.

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet