fbpx

CO? KTO? DLACZEGO?

Zdecydowałeś się rozpocząć swoją przygodę z e-commerce i założyłeś swój sklep internetowy? Gratulujemy! To była bardzo dobra decyzja. Widząc efekt końcowy swoich dotychczasowych działań zapewne zastanawiasz się: OK, mam swój sklep internetowy, ale co dalej?

Jeśli Twój sklep jest już w 100% przygotowany i działa to przyszedł czas na to, aby rozpocząć jego promowanie. Innymi słowy: to jest czas, aby podjąć działania marketingowe.

Zanim rozpoczniesz promowanie swojego sklepu zalecamy aby najpierw zastanowić się chwilę nad tym jak promować swój sklep, aby zyskiwać kolejnych klientów. Na początek proponujemy, abyś odpowiedział sobie na kilka pytań, które pomogą Ci w opracowaniu skutecznej strategii marketingowej dla Twojego sklepu internetowego. 

 

Zadaj sobie trzy pytania

Jakie to pytania? Już podpowiadamy: co, kto, dlaczego.

Co?

Co oferujesz swoim klientom, jaki jest Twój produkt, jakie są jego cechy i zalety? Zastanów się nad tym, co wyróżnia Twój produkt: może ma jakieś szczególne cechy? Jakie są jego funkcje i do czego może służyć konsumentom?

Kto?

Pod tym pytaniem, a ściślej rzecz ujmując pod odpowiedzią na to pytanie kryje się nasz odbiorca: konsument, osoba, która ma kupić produkt w naszym sklepie internetowym. Zastanów się kim może być: czy to kobieta, czy może mężczyzna, w jakim jest wieku, jakie może mieć potrzeby i zwyczaje, w jaki sposób spędza czas? Skoro ma wybrać taki produkt, to co prawdopodobnie lubi, jakie są jego/jej zainteresowania? Zapisz sobie wszystko, co przychodzi Ci do głowy.

Dlaczego?

Jeśli już określiłeś dokładnie jaki jest Twój produkt oraz do kogo chcesz dotrzeć oferując go, nadszedł czas na ostatnie pytanie: dlaczego?

To pytanie łączy dwa poprzednie, ponieważ w tym punkcie musisz sobie odpowiedzieć: dlaczego klient powinien wybrać Twój produkt, dlaczego powinien właśnie w Twoim sklepie zrealizować zakup?

Wskaż Twojemu odbiorcy cechy Twojego produktu i sklepu, które będą dla niego szczególnie ważne oraz te, które odpowiedzą na jego potrzeby. Pamiętaj, aby skupić się nie tylko na cechach produktu (np. wysoka jakość, szeroki wybór rozmiarów, wersji kolorystycznych, wielkość, waga itp.), ale również na funkcjonalnościach, jakie oferuje Twój sklep (np. sposoby płatności i wysyłki). 

Przemyśl to, co wpływa na Twoją decyzję podczas robienia zakupów przez Internet. Czy ważny jest dla Ciebie np. szybki czas wysyłki, wydłużony okres czasu na zwrot towaru, pozytywne opinie, które oznaczają przecież zaufanie i zadowolenie wcześniejszych klientów itd. Prawdopodobnie takie detale są też ważne dla Twoich przyszłych klientów i warto je podkreślić w komunikatach kierowanych do konsumentów.

Znam już odpowiedzi na pytania! Co dalej?

Jeśli odpowiedziałeś już sobie na wspomniane 3 podstawowe pytania to czas przejść do planowania działań marketingowych Twojego sklepu, czyli: opracowanie strategii marketingowej!

Skoro już wiesz dokładnie do kogo chcesz dotrzeć ze swoją ofertą, teraz będzie Ci dużo łatwiej wskazać miejsca, w których znajdziesz te osoby, a więc miejsca w których warto prowadzić komunikację marketingową. Mogą to być np. media społecznościowe takie jak Facebook, Instagram, czy TikTok, ale też fora internetowe, strony, a może blogi z określonej dziedziny (np. modowe lub parentingowe). Jeśli prowadzisz sklep z odzieżą skutecznym pomysłem może się okazać np. współpraca z influencerami, którzy skupiają wokół siebie osoby zainteresowane daną tematyką. Takie osoby są skłonne podążać w swoich wyborach za tymi, którzy już sprawdzili dany produkt i jego skuteczność.

Być może dobrym pomysłem będzie prowadzenie bloga, zwłaszcza jeśli masz coś więcej do powiedzenia na temat produktów, które oferujesz, bo np. są zbieżne z Twoimi zainteresowaniami i dużo o nich wiesz. Obserwując swoją grupę docelową zastanów się, czy na pewno np. media społecznościowe to jest to miejsce, w którym odnajdziesz swoich odbiorców. Mimo utartego powiedzenia: jeśli nie ma Cię na Facebooku, to nie istniejesz – pamiętaj: świat się nie kończy w tym miejscu.

Pamiętaj!

Oczywiście: nie wszystkie Twoje działania marketingowe muszą być prowadzone online. Jeśli chcesz i uważasz, że jakaś inna metoda promocji może być skuteczna: zastosuj ją! Pamiętaj jednak, że miejscem docelowym, w którym klient ma dokonać zakupu jest strona z Twoim sklepem internetowym.

 

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet