fbpx

Co sprzedawać w czasie pandemii? Zmiany w e-commerce

Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy odwróciły życie wielu osób o 180 stopni. Część z nas przerzuciła się na tryb pracy zdalnej, wiele osób czeka, aż ponownie otworzy się ich zakład pracy, a niektórzy niestety stracili zatrudnienie. Szkoły również zostały zamknięte, co zmusiło wielu rodziców do opieki nad pociechami w miejscu zamieszkania. Na portalach społecznościowych króluje hashtag #zostańwdomu, a ludzie zmęczeni brakiem możliwości wyjścia poza własne cztery ściany rozpoczęli poszukiwania kreatywnych sposobów spędzania wolnego czasu, którego mają teraz więcej. Wiele osób szuka także nowych źródeł dochodu, jaki można uzyskać pracując z domu.

Obecna sytuacja dotknęła niemal każdego aspektu naszego życia i nic dziwnego, że trendy w wielu branżach zaskakująco się zmieniły. Wiele sektorów zanotowało gwałtowny wzrost lub wręcz przeciwnie: spadek. Jak się połapać w tym całym chaosie i podjąć dobre decyzje biznesowe? W tym wpisie dowiesz się kilku rzeczy o tym, co zmieniło się ostatnio w branży e-commerce, jaki sklep internetowy opłaca się otworzyć, oraz co w nim sprzedawać. 

Napływ nowych klientów e-commerce

Jak nietrudno się domyślić, branża e-commerce odnotowała gigantyczny wzrost. Ludzie dokonują wielu zakupów z domu, które normalnie robiliby stacjonarnie. Wielu ludzi, którzy nie byli jeszcze przekonani do kupowania online, przełamało swoje obawy. Zrobili to, dokonując niezbędnych dla nich zakupów i zaopatrując się w towary, których nie mogli zdobyć w inny sposób. Internetowe sklepy spożywcze zostały zbombardowane zamówieniami. Elektronika również poszybowała w górę, ale niestety nie wszystkie sektory branży e-commerce mogą się cieszyć wzrostem. A wręcz przeciwnie. Jeśli myślisz o założeniu sklepu internetowego, jest to bardzo dobry czas. Jednak warto najpierw sprawdzić, która branża będzie dla ciebie odpowiednia i ma szansę wygenerować dla ciebie wystarczający dochód. 

Czas wolny a e-commerce

Według raportu opublikowanego na stronie cyrekdigital.com, który skupia się na analizie transakcji z serwisu allegro, jedną z kategorii, która odnotowała znaczący wzrost (aż 194%), to konsole i automaty do gry. Nie jest to zaskakująca informacja, ponieważ taki zakup pomoże pokonać nudę, gdy jest się zmuszonym do przebywania w domu praktycznie cały czas. Gry planszowe, puzzle, domowe zestawy do kreatywnych projektów DIY również cieszą się niezwykłą popularnością.

Przeglądając Insta stories, nietrudno jest natknąć się na post, w którym Twoi znajomi chwalą się nową grą, lub ułożeniem całej układanki. Ludzie wydobywają z siebie głęboko skrywane pokłady kreatywności i decydują się oddać nowemu hobby, o którym myśleli już od długiego czasu. Szydełkowanie, robienie na drutach, szycie, malowanie, kolorowanie i scrapbooking są teraz bardzo na czasie. Rodzice, którzy opiekują się pociechami po zamknięciu szkół chcą jak najbardziej urozmaicić dzieciom wolny czas i jednocześnie nauczyć je jak najwięcej. Przedmioty, które pomagają kreatywnie spędzić czas razem również są teraz częściej nabywane. Mam tu na myśli przyrządy do rysowania, kolorowania, malowania i tworzenia kompozycji (kolaży). 

Branża fitness

A jak na branżę e-commerce wpłynęło zamknięcie siłowni? Wielu właścicieli postanowiło nie siedzieć z założonymi rękami i czekać aż skończy się pandemia, bo to oznaczałoby dla nich zamknięcie interesu. Oferują oni teraz zajęcia online z ulubionymi trenerami, wypożyczają sprzęt do domu, mają stały kontakt ze swoimi klientami, którzy zdecydowanie są bardziej wypoczęci i bardziej chętni do ćwiczeń. Jednak takie rozwiązanie wymaga posiadania dobrej kamerki internetowej po obu stronach. To i możliwość pracy zdalnej zdecydowanie wpłynęło na sprzedaż tych urządzeń. Trenerzy inwestują też w dobre oświetlenie, aby jak najlepiej pokazać ćwiczenia swoim podopiecznym.

Braki sprzętowe w domu nie są przeszkodą dla fanatyków sportu. Matę, gumę, roller i klocki do jogi zdecydowanie można zastąpić poduszkami, książkami, paskami do spodni, kocami czy ręcznikami. Jednak po pewnym czasie, kiedy to okazało się, że spędzimy w domach zdecydowanie więcej czasu niż na początku przypuszczano, amatorzy sportu zaczęli zaopatrzać się w oryginalne sprzęty do ćwiczeń, które wcale nie są bardzo drogie, a zdecydowanie ułatwiają życie i sprawiają, że trening staje się przyjemnością. Właściciele sklepów sportowych online zdecydowanie mogą teraz pochwalić się zyskami ze sprzedaży. 

Spadek sprzedaży w branży…

A jakich towarów ludzie obecnie raczej nie kupują? Ponieważ odwołane są imprezy masowe, wydarzenia, a kluby, bary, kawiarnie i restauracje pozostają zamknięte zamknięte. Pracownicy biurowi wykonują swoje obowiązki zdalnie, więc nie ma mowy o żadnym dress codzie. Ludzie nie mają potrzeby kupowania nowych ubrań, ponieważ nie jest to w tym momencie towar pierwszej potrzeby. Projektanci mody i ich warsztaty przerzuciły się na szycie maseczek dla lekarzy. Robią to, by utrzymać biznes i pozwolić swoim pracownikom nadal wykonywać swoją pracę. Odzież sportowa i turystyczna też nie sprzedają się zbyt dobrze. Perspektywa urlopu w górach, czy nad morzem jest raczej obecnie odległym marzeniem. 

Rozwiązanie dla niepewnych

Otwarcie sklepu internetowego wcale nie musi być trudną decyzją. Dzięki modelowi dropshipping można testować różne produkty, bez ryzyka utraty pieniędzy na zaopatrzenie sklepu i magazynowanie towaru. Jeśli coś nagle się zmienia, trend się odwraca, to Ty zmieniasz taktykę i nadal możesz wyjść na swoje. Jeśli nie masz pomysłu na sklep, szukasz inspiracji, bądź podpowiedzi, to koniecznie sprawdź poradnik “Co sprzedawać w internecie”, który dla ciebie przygotowaliśmy! To obszerne źródło wiedzy, które pozwoli ci wreszcie odnaleźć branżę dla siebie.

Podsumowanie

Jak zauważyłeś, branża e-commerce rośnie w siłę i kurierzy będą mieć pełne ręce roboty jeszcze przez pewien czas. Branża sklepów online przed pandemią rozwijała się bardzo dynamicznie. Jednak niespodziewany paraliż wielu sektorów spowodował ogromny skok sprzedaży przez internet praktycznie z dnia na dzień. Jest to idealny czas dla właścicieli sklepów internetowych, oraz ludzi, którzy szukają pomysłu na alternatywne źródło zarobku. 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet