fbpx

Content marketing – przepis na Twój sukces w e-commerce!

Jak content marketing może Ci pomóc w odniesieniu sukcesu w e-commerce

Czy wiesz, jakie narzędzia content marketingu (marketingu treści) są w Twoich rękach i jak możesz je wykorzystać w swoim sklepie internetowym? Atrakcyjne treści w dostępnych kanałach komunikacji mogą Ci pomóc w przyciągnięciu ruchu na stronę internetową. A to pierwszy krok w kierunku sukcesu w branży e-commerce! Ale zacznijmy od początku!

Spis treści:

 1. Czym jest marketing treści?
 2. Jakie są formy marketingu treści? Dowiedz się jak tworzyć content marketing!
 3. Dlaczego content marketing jest ważny dla Twojego sklepu internetowego?
 4. Zacznij już dziś! Poznaj narzędzia content marketingu, które możesz wdrożyć w swoim sklepie internetowym.
 5. Stworzyłem treści: i co dalej?

Czym jest marketing treści?

Jeśli wpisałeś w wyszukiwarkę internetową zapytanie dotyczące tego, jak zwiększyć atrakcyjność swojego sklepu internetowego (bądź jak się wyróżnić na tle konkurencji), prawdopodobnie spotkałeś się już z pojęciem content marketingu. Ten termin pochodzi z języka angielskiego i oznacza po prostu: marketing treści. Celem jest tworzenie i rozpowszechnianie treści w celach marketingowych. Mają one przynieść Tobie i witrynie Twojego e-sklepu konkretne korzyści. Jedną z najprostszych (i najtańszych!) metod na wdrożenie content marketingu jest wykorzystanie własnych kanałów komunikacji Twojego sklepu. Mogą to być: strona internetowa, blog, a także profile w mediach społecznościowych. Z pomocą (między innymi) tych narzędzi możesz tworzyć treści, które przyciągną i zainteresują Twojego odbiorcę, a następnie przekonają go do zakupu.

Jakie są formy marketingu treści? Dowiedz się jak tworzyć content marketing!

Jakie narzędzia content marketingu wykorzystać prowadząc sklep internetowy?

Tworzone przez Ciebie treści mogą mieć różny charakter, a umiejętne ich stosowanie urozmaici Twój przekaz. To, z jakich będziesz korzystać (zarówno pod względem typu, jak i formatu/kanału), powinno zależeć od nakreślonej przez Ciebie strategii marketingowej, w tym (przede wszystkim) od tego kto jest Twoją grupą docelową. Marketing treści w komunikacji może przyjąć bardzo różnorodną formę. Content marketing obejmuje takie narzędzia, jak m.in. publikacje na blogu, wpisy w mediach społecznościowych, wszelkie grafiki i materiały wideo (w tym także infografiki, rolki itp.), treści na stronie internetowej, raporty i publikacje, newslettery itd. Poniżej poznasz kilka narzędzi, które w łatwy sposób możesz wprowadzić w swoim sklepie internetowym. 

Po pierwsze: Zastanów się, do kogo chcesz trafić ze swoim przekazem i jakiego rodzaju treści przemawiają do takiej osoby. Zastanów się nad tym, jakich kanałów komunikacji najczęściej używa i gdzie (w sieci) możesz ją znaleźć. Pomyśl także nad tym, jakie treści mogą przekonać taką osobę: do Twojego sklepu, do tworzonych przez Ciebie treści oraz do zakupu określonych produktów. Przemyśl też to, czego może potrzebować Twój potencjalny klient przed zakupem: jakich informacji i jakiej zachęty.

Treści, które bawią.

Treści, które bawią często mają potencjał do tego, by stać się viralowymi. Tego rodzaju komunikaty cieszą się dużą popularnością wśród odbiorców, bo po prostu: są lekkie, oryginalne i zapadają w pamięć. Dodatkowo: treści, które bawią są łatwe w odbiorze (niezależnie od narzędzia, na którym są wyświetlane).

Uważaj: tego rodzaju treści chowają w sobie także pułapki, w które można łatwo wpaść! Upewnij się, że proponowany przez Ciebie przekaz ma odpowiedni charakter w stosunku do grupy docelowej, do której go kierujesz, a także: czy nie przekroczyłeś pewnej cienkiej granicy, za którą czeka Cię już wyłącznie krytyka i potępienie! Chcesz spróbować czegoś, co wywoła od razu emocje, a co może być także kontrowersyjne? To może być dobry trop, ale pamiętaj, że w przypadku takich treści istnieje bardzo cienka granica, której przekroczenie może się dla Ciebie źle skończyć.

Treści, które informują i edukują.

Cel jest prosty: dostarczyć wiedzy potencjalnemu konsumentowi na temat branży, w jakiej działamy lub poszczególnych produktów. To pomocne informacje, przedstawione np. w formie poradnika, tutoriala wideo lub e-booka. Często tego typu treści można odnaleźć np. na stronach z produktami, co do których decyzji zakupowej klient nie podejmuje od razu. Możesz je znaleźć również na blogu lub w mediach społecznościowych (np. jako post lub infografika).

Treści użytkowe.

Treści użytkowe to te, które pomagają konsumentowi w realizacji określonych zadań, a jednocześnie subtelnie go kierują w kierunku podjęcia decyzji zakupowej. Częstą formą treści użytkowych mogą być np. aplikacje mobilne, tutoriale itp. Świetnym przykładem byłby np. licznik kalorii, kreator, który pomoże w urządzeniu wnętrz lub narzędzie, z pomocą którego konsument łatwiej dopasuje rozmiar odzieży dla siebie.

Dlaczego content marketing jest ważny dla Twojego sklepu internetowego?

Content marketing pomaga w wyróżnieniu się!

Kolejna strona z nudnym, a zarazem identycznym opisem produktu do tego, który widziałeś w 3 innych sklepach… Brzmi znajomo, prawda? Ale czy zachęcająco i intrygująco? Niekoniecznie…

Wyróżnij się! Zaproponuj swoim odbiorcom ciekawy i nietuzinkowy opis oferty, który ich zaciekawi. Intryguj i używaj języka korzyści! Spraw, by chcieli mieć produkt X właśnie z Twojego sklepu, a nie od konkurencji, która oferuje to samo!

Ale to nie wszystko, pamiętaj, że oryginalna i wyróżniająca się treść to wartość dodana nie tylko dla konsumentów, ale także… algorytmów w wyszukiwarce internetowej. Przed Tobą szeroki wybór formatów, które możesz zastosować w tym celu! Ciekawy wpis na blogu, wyróżniający się opis na stronie internetowej,

Buduj widoczność swojego e-sklepu w sieci!

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek… dzięki niej witryna www Twojego sklepu może pojawiać się coraz wyżej w wynikach wyszukiwania. Co decyduje o tym czy i gdzie się znajdziesz w wynikach? Algorytmy!

Nie zapominaj o takich elementach, jak:

 • Meta opisy,
 • Opisy i meta opisy zdjęć,
 • Meta tagi,
 • Meta tytuły na stronie i podstronach.

To właśnie one należą do czynników, które wpływają na widoczność Twojej strony w wyszukiwarce. Nie zapominaj o nich pracując nad treścią witryny Twojego e-sklepu!

Więcej informacji o optymalizacji strony internetowej znajdziesz na naszym blogu: https://ec-at.com/blog/kilka-slow-o-optymalizacji-strony-sklepu-internetowego/

Tworząc unikalne treści, w których zawrzesz też frazy kluczowe, pomogą Ci w wybiciu się na tle innych sklepów z podobnym asortymentem. Nie bój się tworzenia ciekawych opisów, które działają zarówno na wyobraźnię klienta, jak i na algorytmy Google.

Uważaj: nie daj się złapać w pułapkę słów kluczowych! Umiejętne ich stosowanie i zawarcie w tekście jest dobre, ale niech to ma ręce i nogi. W Internecie znajdziesz mnóstwo przykładów, w których twórcy zapędzili się w pętlę słów kluczowych do tego stopnia, że stworzona przez nich treść przestała mieć jakikolwiek sens merytoryczny (dostarcza natomiast masę rozrywki osobom czytającym).

Pokaż, co masz do zaoferowania!

Stwórz ciekawy i wyróżniający się opis produktu, w którym rozwiejesz wszelkie wątpliwości, jakie mogłyby pojawić się w głowie Twojego odbiorcy. Napisz post w mediach społecznościowych, który nie pozostanie niezauważony. Przygotuj wpis na bloga, w którym pomożesz w doborze odpowiedniego produktu lub przedstawisz jego ciekawe i nieoczywiste zalety. Zaoferuj nie tylko treści, które zachęcają do sprzedaży, ale również takie, które dostarczą wiedzy o produkcie (lub dziedzinie, z której pochodzi produkt) oraz zaangażują odbiorcę.  Na przykład: prowadząc sklep sportowy – zaproponuj we wpisie w mediach społecznościowych lub na blogu 5 ćwiczeń z wykorzystaniem danego przyrządu, które pomogą użytkownikowi w wyrzeźbieniu sylwetki lub wzmocnieniu danych partii mięśniowych.

Stwórz społeczność: angażuj, buduj zaufanie oraz wizerunek swojego e-sklepu! 

Czy wiesz, jaki typ klienta jest najcenniejszy? Odpowiedzią jest klient powracający, który w dodatku poleci robienie zakupów w Twoim sklepie internetowym swoim znajomym (a oni – kolejnym osobom). Ale jak stworzyć społeczność wokół swojego sklepu internetowego? Oczywiście najważniejsze jest ich doświadczenie z dotychczasowego kontaktu ze sklepem i zadowolenie ze zrealizowanych zakupów. Ale to nie wszystko. Możesz także zadbać o nich poprzez działania marketingowe, jakie prowadzisz. Wejdź ze swoimi odbiorcami w dialog, a także pokaż im, że znasz się na tym, co oferujesz! Oferuj im ciekawe i wartościowe treści, a nie wyłącznie bezwartościowy lub wyłącznie sprzedażowy content.  Co Ciebie zazwyczaj zatrzymuje przy danym sklepie i skłania do wejścia w reakcję?

Wszystkie drogi prowadzą do… sprzedaży!

Celem większości (jeśli nie wszystkich) działań, jakie są prowadzone w sklepach internetowych jest: sprzedaż! To jest też finalny cel działań w ramach content marketingu. Bo czy nie chodzi właśnie o to, żeby zainteresować odbiorcę na tyle, aby dokonał zakupu? Czy wiesz, że z pomocą tworzonych treści możesz go na tyle zainteresować, że zdecyduje się wejść z Tobą w większą interakcję. Dzięki temu istnieje szansa, że taka osoba zostanie z Twoim sklepem na dłużej (stając się powracającym, a nawet stałym klientem). 

Ciekawe, angażujące i atrakcyjne treści generują ruch w Twoich kanałach sprzedaży (media społecznościowe, strona internetowa), a to otwiera drzwi do remarketingu i przypominania się pozyskanemu odbiorcy.

Zacznij już dziś! Poznaj narzędzia content marketingu, które możesz wdrożyć w swoim sklepie internetowym.

Postaw na oryginalność w treściach na stronie internetowej Twojego sklepu!

Strona internetowa to pierwsze miejsce, w którym możesz zastosować content marketing! Tytuły strony głównej i podstron, opisy na stronie głównej, opisy kategorii i produktów, blog… Zoptymalizuj treści, jakie znajdują się na stronie internetowej. Stwórz ciekawe opisy, w których zawrzesz także słowa kluczowe związane z profilem działalności, przyciągnij i zaintryguj odbiorcę, zaczaruj algorytm Google!

Zastanawiasz się, czym jest SEO? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka słów o działaniach, które mają na celu optymalizację strony sklepu internetowego: https://ec-at.com/blog/kilka-slow-o-optymalizacji-strony-sklepu-internetowego/

Twórz treści na blogu swojego sklepu internetowego!

Blog na stronie sklepu internetowego jest kolejną możliwością, jaką oferuje dla Ciebie content marketing. To Twoje narzędzie, które możesz wykorzystać na wiele różnych sposobów:

 • Zbuduj wizerunek specjalisty, a nawet eksperta w swojej dziedzinie

Branża, w której prowadzisz swój sklep, jest Ci bliska? Wykorzystaj tą przewagę i dziel się swoją wiedzą w artykułach na blogu! Pamiętaj, że wizerunek specjalisty/eksperta przekłada się na większe zaufanie do marki.

 • Prezentuj ofertę

Wykorzystaj wpisy na blogu swojego sklepu do promowania oferty. Stwórz wpis, w którym pomożesz w wyborze odpowiednich narzędzi lub sprzętu. Opisując np. cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego telefonu, odeślij ich do odpowiedniej kategorii w swoim sklepie internetowym. Co robisz w ten sposób? Generujesz ruch na stronę (który możesz później wykorzystać w działaniach remarketingowych)!

 • Zapewnij wartościowe treści

Dodawaj wartościowe treści, które będą stanowiły wartość dodaną dla czytelnika. Stwórz ciekawe i unikalne treści, które pomogą Ci w budowaniu zaangażowania. Pamiętaj, że stworzone wpisy blogowe możesz udostępnić np. w mediach społecznościowych lub w e-mail marketingu!

 • Pomóż sobie w pozycjonowaniu swojego e-sklepu

Umiejętne tworzenie treści na blogu to nie tylko ciekawa i wartościowa treść, ale także kolejne meta tagi, które prowadzą do Twojego e-sklepu. Pomoże Ci to w pozycjonowaniu strony w wyszukiwarce internetowej. W ten sposób po prostu: zwiększasz szansę na odnalezienie Twojej oferty w wynikach wyszukiwania Google. 

Jak prowadzić blog w sklepie internetowym? Zapoznaj się z poradnikiem, jaki przygotowaliśmy dla Ciebie na naszym blogu: https://ec-at.com/blog/praktyczny-poradnik-jak-prowadzic-bloga-w-sklepie-internetowym/ 

Wykorzystaj media społecznościowe!

Wykorzystaj potencjał Facebooka, Instagrama, TikToka i innych mediów społecznościowych. Z ich pomocą możesz docierać do nowych odbiorców, budować społeczność marki, a także sprzedaż! Używając tych kanałów możesz nie tylko dzielić się treściami sprzedażowymi, a więc takimi, których celem jest zaprezentowanie produktu i nastawienie odbiorcy na jego zakup. To też miejsce, w którym możesz wrzucać treści, które będą: wywoływać emocje, angażować, dostarczać cennej wiedzy potencjalnym klientom. 

Co publikować w mediach społecznościowych?

Zastanów się jakich mediów społecznościowych używają, a następnie pomyśl nad tym jakie treści mogą być dla nich ciekawe i wartościowe. Nie wiesz jakiego typu posty publikować? Postaw się na miejscu swojego odbiorcy. Zastanów się: jakiego typu treści mógłby szukać lub oczekiwać, co dla niego będzie ciekawe lub zabawne. Media społecznościowe umożliwiają Ci publikację różnorodnych treści: zarówno ciekawych zdjęć, grafik przedstawiających produkt, ale również postów z odnośnikiem do bloga lub np. infografik i gifów!

Nie zapominaj, że social media to też płatne metody dotarcia do potencjalnych klientów. Umiejętny dobór kreacji reklamowej oraz grupy odbiorców pomoże Ci w dotarciu do kolejnych konsumentów.

Skorzystaj z możliwości e-mail marketingu!

E-mail marketing to coś więcej niż automatyczne komunikaty, które otrzymuje klient po złożeniu zamówienia. To dla Ciebie kolejna okazja do nawiązania więzi z Twoim odbiorcą, ale: zaoferuj mu coś więcej! Nie mówię tu tylko o np. ofercie specjalnej, czy kodzie rabatowym. Zaoferuj swoim klientom ciekawą treść, która pomoże w wyborze produktów, a także zbuduje Twój wizerunek: jako sprzedawcy, który zna branżę, którą reprezentuje. Z pomocą e-mail marketingu możesz także umiejętnie sugerować produkty, które warto kupić. 

Ale: zanim zabierzesz się za przygotowanie newslettera do bazy zebranych klientów zastanów się nad tym, co sam byś chciał dostać do swojej skrzynki odbiorczej. Jakie treści (w tym także nagłówki) zachęcają Cię do zapoznania się z ofertą? Jakie maile od razu przenosisz do kosza? Zostań swoim własnym testerem!

Dowiedz się, jak wykorzystać e-mail marketing w sklepie internetowym: https://ec-at.com/blog/email-marketing-w-e-commerce/

Stworzyłem treści: i co dalej?

Stworzyć treść to nie wszystko! Opracuj plan, w którym określisz: co dalej! W jaki sposób będziesz dystrybuować stworzone treści? Jakie działania mają wywołać? Co zrobisz np. z ruchem, który sprowadzą na stronę Twojego sklepu internetowego? Każde wejście na stronę internetową lub profil w mediach społecznościowych Twojego e-sklepu to Twój potencjalny klient. W końcu osoba, która weszła na witrynę Twojej strony, w jakiś sposób i w pewnym celu tam trafiła, prawda? Przemyśl, jakie działania możesz wdrożyć, aby zatrzymać odwiedzających w Twoim sklepie i wdróż działania remarketingowe!

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.