fbpx

Dlaczego warto przyjrzeć się aplikacji TikTok?

Przeczytałeś tytuł i pewnie myślisz, że to żart. TikTok jest przecież aplikacją znaną głównie wśród pokolenia Z i niezbyt kojarzy się z budowaniem „poważnego” biznesu. Jest to jednak platforma, która bardzo gwałtownie się rozwija. Obecnie jest na niej około 500 milionów aktywnych użytkowników. Na czym polega fenomen TikToka?

 

TikTok to aplikacja dostępna na iOS i Androida, stworzona przez Chińską firmę ByteDance. W 2017 roku przedsiębiorstwo wykupiło serwis Musical.ly, łącząc obie platformy. Użytkownicy mogą zamieszczać tam 15 sekundowe filmy o zabawnym charakterze, dodając do nich muzykę i filtry. Format przyciąga zdecydowanie młodszych odbiorców, dlatego spotkamy tam głównie nastolatków i ludzi około dwudziestego roku życia. Chociaż zainteresowanie wśród starszych dorosłych (w tym ludzi pracujących w marketingu) też ciągle rośnie. To doskonały moment, żeby zacząć wykorzystywać to narzędzie do rozwoju swojej firmy.

 

Czy TikTok może być alternatywą dla Instagrama?

Gdy myślisz o promocji marki w social mediach, zapewne pierwszy przychodzi Ci do głowy Facebook czy Instagram. Oczywiście, znajdziesz tam bardzo zaawansowane narzędzia, dzięki którym dobierzesz reklamę do właściwej grupy docelowej. Jednak algorytmy filtrujące treści w obu serwisach mocno ograniczają organiczne zasięgi, zmuszając firmy do płacenia za reklamy. Nie ma w tym nic złego, jednak jeśli dopiero zaczynasz budować markę, musisz poświęcić na to bardzo dużo czasu, zaplanować strategię, lub skorzystać z usług agencji marketingowej.

 

A jak to jest z TikTokiem?

 

Algorytm TikToka działa nieco inaczej. Gdy opublikujesz film i opatrzysz go odpowiednimi hashtagami, może on generować ruch przez cały czas. Co to znaczy? Gdy dany hashtag zyskuje nagle popularność, treści z tej kategorii są polecane użytkownikom i szeroko promowane bez względu na to, kiedy zostały dodane. Na Instagramie, po wybraniu odpowiednich tagów i kliknięciu przycisku „opublikuj”, znajdziemy post w zakładce explore, jednak z powodu dużej liczby użytkowników, bardzo szybko zniknie on z grupy nowo dodanych treści. Jedyną szansą na utrzymanie się w zakładce jest zdobycie w krótkim czasie dużego zaangażowania w postaci polubień i komentarzy, co bywa wyzwaniem i wymaga bardzo starannego planowania czasu dodania postu, napisanie wciągającego podpisu, oraz wezwanie do akcji. Format TikToka jest luźniejszy i znacznie łatwiej jest tam trafić do sporej grupy użytkowników.

Jeśli Twój produkt jest kierowany do młodszych odbiorców, na pewno znajdziesz ich na obu tych platformach. Na chwilę obecną nie warto jest skupiać całej swojej energii na jednej z nich, ale jeśli obecnie używasz Instagrama, warto spróbować swoich sił również na TikToku.

  

 

Jak wykorzystać platformę w celach biznesowych?

O TikToku mówi się zazwyczaj w kontekście rozrywki, ale to powoli zaczyna się zmieniać. Platforma gwałtownie się rozwija i posiada coraz więcej narzędzi, które są chętnie wykorzystywane przez marketertów i właścicieli firm. Jakie to narzędzia?

 

TikTok Live – sposób na zwiększenie sprzedaży

Aplikacja posiada opcję przeprowadzenia transmisji na żywo, podczas której możesz zrobić prezentację swojego produktu. Jeśli sprzedajesz zabawki, gadżety, modele do składania, będzie to idealne miejsce do pokazania Twojego asortymentu w akcji. Bardzo dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z osobą, która pasuje do danej niszy. Poproś ją o przeprowadzenie recenzji na żywo lub zrobienie transmisji z rozpakowywania produktu, podczas której podzieli się pierwszymi wrażeniami. W opisie możesz umieścić link do sklepu lub konkretnego przedmiotu. To zdecydowanie może pomóc zwiększyć sprzedaż.

 

Płatne reklamy

Na TikToku narzędzia do tworzenia reklam nie są jeszcze tak rozwinięte, jak w produktach firmy Facebook. Pozwalają one jednak na dotarcie do konkretnej demografii i wybranie formy, która najlepiej będzie odpowiadać Twojej marce. Ten rodzaj promocji jest jednak kierowany do większych firm, ponieważ koszty kampanii są wysokie.

 

Publikowanie treści związanych z marką

Chociaż płatne reklamy nie są dostępne dla każdego z powodu ceny, stosunkowo łatwo jest tam uzyskać ruch organiczny. Jeśli będziesz publikować treści związane z Twoją firmą, pokazywać produkty, prowadzić interakcje z odbiorcami, to zdecydowanie możesz liczyć na dobre rezultaty. Gdy zbudujesz już bazę odbiorców na TikToku, możesz promować swoje inne kanały social media. Dzięki temu poszerzysz grupę ludzi zainteresowanych marką.

 

Influencer marketing

Współpraca z influencerami, to chyba jedna z najbardziej efektywnych metod wykorzystywania TikToka do promocji. Jak ich znaleźć na tej platformie? Przede wszystkim stwórz konto i obserwuj społeczność. Bez poznania aplikacji, jej specyfiki i użytkowników, trudno będzie wybrać Ci osobę do współpracy. Skontaktuj się z osobami, które pasują do Twojej marki i mają spore zaangażowanie swojej widowni. Możesz również sprawdzić internetowe bazy influencerów lub podjąć współpracę z agencją zajmującą się przeprowadzaniem takich kampanii.

 

 

Przyszłość TikToka dla biznesu e-commerce

W Chińskiej wersji serwisu, Douyin, dostępna jest funkcja, gdzie za pomocą naciśnięcia jednego guzika, można znaleźć się w sklepie, gdzie produkty są gotowe do kupienia. Platforma pozwala użytkownikom sprzedawać wewnątrz aplikacji, co bardzo ułatwia cały proces.

 

Plusy używania TikToka

  • Luźny, niezobowiązujący format, który daje wiele możliwości.
  • Treści tworzone za pomocą TikToka idealnie nadają się też do publikacji na Instagramie i Insta Stories.
  • Aplikacja nie jest przesycona reklamami, dzięki czemu łatwiej dotrzeć ze swoim przekazem do odbiorców.
  • TikTok dopiero zaczyna być popularny wśród marek, więc masz szansę dołączyć wcześnie do ciągle rosnącej bazy użytkowników i zdobyć popularność.
  • Społeczność TikToka jest bardzo zaangażowana. Po serwisie krążą rozmaite challenge, ruchy i akcje, gdzie użytkownicy są zachęcani do stworzenia własnej wersji mema, chwytliwej piosenki, czy tańca.
  • Dużo łatwiej o zdobycie organicznych zasięgów niż na Facebooku czy Instagramie.
  • To bardzo dobre miejsce na budowanie świadomości o marce wśród pokolenia Z i dla nisz popularnych wśród młodych ludzi.

 

Wady serwisu

Planowanie akcji marketingowych na TikToku nie jest jeszcze popularne, a narzędzia do tworzenia promocji nie są tak rozwinięte, jak np. na Facebooku. Płatne reklamy nie są dostępne dla wszystkich i jak na razie widzimy, jak korzystają z nich duże korporacje. Format aplikacji też nie będzie odpowiadał każdemu, ponieważ można tam publikować jedynie krótkie, luźne filmy. Biorąc to pod uwagę, zdecydowanie możemy stwierdzić, że TikTok nie powinien być główną platformą do promowania firmy, a jedynie dodatkiem, który w przyszłości może stać się bardzo pomocny.

 

Podsumowując, TikTok zdecydowanie nie powinien być aplikacją pierwszego wyboru, jeśli dopiero zaczynasz promować swoją markę w sieci. Warto jednak mu się przyjrzeć i śledzić rozwój aplikacji oraz pojawiające się tam nowe opcje. Publikowanie tak krótkich, luźnych treści wcale nie musi być czasochłonne, więc nic nie tracisz, a możesz dużo zyskać. Najważniejsze jest to, by zachować balans i być obecnym na różnych kanałach social media.

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet