fbpx

Jak odnieść sukces w branży e-commerce? WYWIAD

Każda osoba, przed rozpoczęciem dziań na pewno zastanawiała się, czy warto działać w tej branży i czy to dobry pomysł na biznes online. Potem kolejnym pytaniem, które się pojawia to, jak odnieść sukces. No właśnie, jak odnieść sukces w branży e-commerce? Na te pytanie odpowiedział Grzegorz Ciupek w rozmowie z Jerzym Zientkowskim na Clubhouse.

Clubhouse to przede wszystkim genialne miejsce do prowadzenia merytorycznych rozmów, dzielenia się swoją wiedzą, oraz poznania nowych ludzi i budowania relacji. Jest jedną z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych, gdzie możemy prowadzić rozmowy tylko w formie głosowej. Ważne jest „tu i teraz”, bo nie mamy możliwości ich nagrywania.

Jerzy Zientkowski. Autor, mentor, mówca profesjonalny. Z 20-letnim doświadczeniem biznesowym i zaskakująco precyzyjnym podejściem do wystąpień publicznych, pracował nad komunikacją i prezentacjami dla największych firm na światowym rynku i dla klientów indywidualnych. Rozmawia ze studentami, pracownikami korporacji, managerami, członkami zarządów i właścicielami firm.

Jerzy Zientkowski: Co to jest e-commerce?

Grzegorz Ciupek: To wszelkie zakupy, których dokonujemy online. Począwszy od Allegro, eBay, potężne sklepy internetowe po małe sklepiki internetowe, które dopiero się rozwijają. To wszystko, co dzisiaj nazywamy branżą e-commerce. Dziś możemy sprzedawać na popularnych serwisach aukcyjnych albo stworzyć własną markę i niezależny biznes. W 2020 roku sprzedaż online znacznie przyśpieszyła przez Covid-19. Pandemia sprawiła, że coraz więcej firm decyduje się przenieść swój biznes do internetu. Tym samym, coraz więcej ludzi deklaruje, że robi zakupy online i nie zamierza z tego rezygnować.

Świat e-commerce to ciągłe zmiany. Codziennie pojawiają się nowe możliwości. Aby za nim nadążyć trzeba w niego wejść i uważnie obserwować. Obserwować i wyciągać wnioski. To kluczowe kwestie, aby znaleźć swoje miejsce w tej branży i odnieść swój wymarzony sukces.

Czy każdy może wejść do branży e-commerce? Można sklep internetowy połączyć z pracą na etacie?

Każda osoba, niezależnie od branży, w której działa dziś, może założyć własny sklep internetowy. Najważniejsze, to ocenić swoje siły i umiejętności. Co jesteśmy w stanie zrobić sami, a z czym możemy potrzebować pomocy. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo rozwiązań, gdzie możemy zbudować sklep internetowy od A do Z samodzielnie, albo wybrać jakieś gotowe rozwiązanie. Można prowadzić sklep internetowy, równocześnie pracując na etacie. A nawet do tego zachęcam, aby spróbować nie do końca od razu rzucając się na głęboką wodę. Nie każdy też chce rezygnować z pewnego etatu z dnia na dzień i od zera budować własną markę. To wszystko wymaga czasu i bardzo dużej ilości pracy.

Moje działania w tej branży, nie od początku wyglądały przecież tak jak teraz. Byłem handlowcem na targowicy, później sprzedawałem na straganach arbuzy. Zaczynałem od jednego stoiska z arbuzami aż w końcu po dwóch latach udało mi się ich mieć aż 11! A to wszystko mając niespełna 17 lat wtedy. Po arbuzowym biznesie otworzyłem sklep odzieżowy. W tamtym czasie też jeszcze stacjonarnie. Dopiero w 2011 roku otworzyłem swój pierwszy sklep internetowy z pościelą. Spróbuj otworzyć sklep i postawić sobie cel, gdzie przynajmniej godzinę, albo dwie dziennie poświęcisz na pracę nad nim i sprawdź, jak czujesz się w tym biznesie. Możesz zacząć od sprzedaży w dropshippingu, kompletnie nie inwestując w towar.

W przypadku sklepów internetowych my wprowadzamy model dzierżawy. Zdajemy sobie sprawę, że w obecnym czasie dla niektórych zakup sklepu internetowego to duży wydatek. Wprowadziliśmy rozwiązanie, gdzie każda osoba może zakupić gotowy sklep internetowy w abonamencie. Jeśli dojdziesz do wniosku, że to nie dla Ciebie, w każdym momencie możesz z takiego sklepu zrezygnować. Musisz pamiętać, że Twoim celem nie jest założenie sklepu internetowego. Twoim celem jest założenie skalowanego biznesu, gdzie możesz zarobić do podstawowej pensji.

Jak zacząć swój własny biznes w e-commerce?

Musisz zacząć od wyboru branży, w której chcesz działać, to jest najważniejsze. Musisz czuć po prostu branżę, w której chcesz działać. Zanim zaczniesz musisz sobie odpowiedzieć na jedno fundamentalne pytanie, które brzmi: co sprzedawać? I z gotową strategią krok po kroku budować swój biznes. Nie ma czasu, szkoda czasu na błędy, których możemy uniknąć już na samym początku.

Z czym obecnie zmagają się przedsiębiorcy?

Dziś przede wszystkim z brakiem czasu i każdy przedsiębiorca dąży do tego, aby skalować biznes, który prowadzi. Każdy przedsiębiorca wie, musi wiedzieć, po co zakłada biznes. Przede wszystkim dla stabilności. Prowadząc firmę musimy wziąć pod uwagę koszty związane z księgowością, logistyką, pracownikami, magazynowanie produktów, w przypadku prowadzenia sklepy internetowego. Ale to oczywiście w zależności od wyboru formy prowadzenia sprzedaży online. W każdym biznesie są rzeczy, które możemy dostrzec, które mogą być skalowane.

Jakie zacząć promować swój sklep i produkty?

Przede wszystkim z głową i nie przepalać budżetu na samym początku. Zawsze każdej osobie doradzam wykonanie audytu sklepu, zarówno technicznego, jak i wizualnego. Dopiero kiedy wszystko działa prawidłowo i masz tę pewność, możesz ruszać z promocją. Facebook Ads, Google Ads. W przypadku promocji sklepu mamy naprawdę wiele możliwości. W e-commerce nie musimy kreować popytu. 2,5 mln produktów sprzedaje się codziennie. Czy ktoś mówi komuś, że ma kupić zmywarkę, albo lakier do paznokci? No nie, nie mówi. Konsument sam wie, że potrzebuje tego produktu. Twoim zadaniem jest, aby podsunąć mu reklamę przed oczy. Musisz znaleźć osobę, która tego produkt szuka, która go potrzebuje i w tym momencie jest w stanie i gotowa go kupić.

Kiedy sklep internetowy zaczyna być dochodowy? Kiedy zaczyna zarabiać?

W pierwszych miesiącach nie będzie generował mega przychodów. Nie ma co liczyć na kokosy spadające z nieba w tym czasie. Większość osób jest załamana tym, że jak to, oni chcieli zarabiać od razu. Niestety tak to nie działa. Od 3 do 6 miesięcy to czas, kiedy inwestujesz w reklamę, później musisz pokryć koszty, więc finalnie w drugim miesiącu działań wychodzisz na zero. Po kolejnym, trzecim miesiącu zaczynasz zarabiać i osiągać rentowność w sklepie internetowym. Odpowiedz sobie na trzy pytania zawsze: Co chcesz osiągnąć, z jakim budżetem i kiedy chcesz osiągnąć te efekty, swój cel sprzedażowy.

Dlaczego opisy produktów są tak bardzo ważne?

Tak, opisy są szalenie ważne. Jeśli sprzedajesz w dropshippingu, to opisy produktów, są automatycznie zaciągane z hurtowni. Wielu ludzi myśli, że w tym przypadku sprawa jest rozwiązana, ma opisy, więc nie musi z tym już nic robić. Niestety, jest to błędne myślenie. Każdy opis należy edytować i modyfikować. W pierwszej kolejności pozycjonujemy produkt pod względem słów kluczowych a potem rozpoczynamy działania marketingowe i promocyjne. Są dwie drogi, tak jeszcze nawiązując, do poprzedniego pytania, że działamy na SEO albo budżet kierujemy na reklamy produktowe i tworzymy płatne kampanie. Najpierw poprawiamy i zadbamy o sklep, dopiero potem bierzemy się za reklamę. Warto pamiętać, że na to pozycjonowanie wpływa wiele elementów, pozycjonowanie strony, działanie serwerów.

Czym się różni dropshipping od full dropshippingu?

Dropshipping to model, gdzie właściciel sklepu nie magazynuje produktu u siebie. Przedsiębiorca składa zamówienie w hurtowni a hurtownia wysyła produkt do klienta. Jest pośrednikiem między hurtownią a klientem. Obecnie full dropshipping tworzymy tylko w ecat. Po prostu przejmuje na siebie złożenie zamówienie w hurtowni w imieniu operatora sklepu. Wyobraź sobie taką sytuację, wracasz z etatu, w twoim sklepie wpadło zamówienie. Ktoś kupił plecak. Co musisz zrobić? W tym momencie wysyłasz zamówienie do hurtowni, z którą musiałeś wcześniej podpisać umowę. Tej hurtowni wysyłasz pieniądze za towar a dopiero potem ona wysyła to do klienta.

Full dropshipping jest outsourcingiem – wróćmy więc do zamówienia i zobacz tę różnicę.

Przychodzisz z pracy z etatu i sprawdzasz, czy swoje konto. Woow, wpadło Ci kolejne 150 zł. Sprzedałeś kolejny produkt. Ktoś wykonał pewną pracę – obsłużył Twojego klienta, zamówił produkt w hurtowni i wysłał mu fakturę. A Ty? Nie musiałeś podpisywać z hurtownią umowy ani płacić jej za wysyłkę produktu.

Kolejna różnica? Dropshipping to opcja dla osób, które rozpoczynają dopiero działanie w e-commerce. Twój klient jednak postanowił, że nie chce tego plecaka, rozmyślił się. Działając w dropshippingu musisz zająć się zwrotem, bądź też reklamacją. A w modelu full dropshippig tym zajmie się w Twoim imieniu firma. Zatrudniasz firmę, która świadczy usługi na Twoją korzyść. Firmę, której zależy na Twoim efekcie. W przypadku dropshippingu masz kilka tysięcy faktur i musisz doliczyć do kosztów swojego biznesu koszty miesięczne tak jak w tym przypadku koszty księgowości.

Jak promować się na Facebooku?

To jest bardzo ogólne pytanie, ale przedstawię Ci schemat, który stosuję od kilku lat. Sprzedam Ci swoją metodą na to, jak złamać algorytm Facebooka.

Każdy z nas spotkał się z taką sytuacją, kiedy opublikował post na Facebooku, gdzie tysiące odbiorców wyświetliło post a tu kilka reakcji, brak komentarzy i zero udostępnień. Nic tylko się załamać, co? Jest na to jedna metoda, gdzie publikujemy posty 4-5 razy w tygodniu. Po 24 godzinach promujemy post, kierując reklamę do osób, które lubią naszą stronę i ich znajomych. Ważne jest to, aby zrobić to za pomocą przycisku promuj post, a nie z pozycji managera. Reklamę ustawiamy na 7 dni z budżetem 20 zł. Reklama skierowana do tej grupy docelowej ma na celu ocieplenie posta dla zimnego ruchu, jaki będzie napływał przy następnej akcji, jaką trzeba wykonać. Przede wszystkim najpierw i najszybciej reagują osoby, które z jakiegoś powodu polubiły wcześniej Twojego fanpage i ich znajomi, którzy widzą, że ktoś wśród ich znajomych zareagował na taką informację, na takiego posta więc coś w nim jest pewnie wartościowego. Po 7 dniach, czyli po skończonej pierwszej promocji ponawiasz reklamę, ale tym razem kierujesz ją do właściwej grupy docelowej za pomocą tego samego przycisku pod postem, czyli Promuj. Reklamę ustawiasz ponownie na 7 dni i z budżetem 20 zł na cały ten czas. Taki post dochodzi do osób, które z Twoją osobą, z Twoim biznesem raczej nie miały nic wspólnego, ale ilość polubień pod postem w granicach 100 już będzie robiła na nich spore wrażenie co spowoduje, że poświęcą kilka chwil na zapoznanie się z treścią tego konkretnego wpisu. Trzeba publikować dużo takich postów, aby stworzyć tzw. wir.

O tym, jak złamałem algorytm na Facebooku możecie posłuchać w moim podcascie >>

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów