fbpx

Jak przyciągnąć i zatrzymać klientów z pokolenia Y? Marketing dla Millenialsów.

Pokolenie Y, czyli Millenialsi, są obecnie jedną z największych grup konsumenckich. Jako klienci, są pokoleniem wyjątkowym pod wieloma względami. W jaki sposób trafić ze swoim przekazem do tej konkretnej grupy ludzi? Przeczytaj do końca, a dowiesz się, czego możesz się spodziewać na swojej drodze.

 

Czym charakteryzuje się pokolenie Y?

Millenialsi, to ludzie urodzeni w okresie od lat 80 XX wieku, do około 2000 roku. Oczywiście różne źródła podają inne ramy czasowe, ale jest to pokolenie, którego wczesne dzieciństwo przypada na przełom wieków. Są to osoby, które pamiętają życie bez dostępu do internetu i które obserwowały gwałtowny rozwój technologii i bardzo wcześnie się do niej adaptowały. Nie pamiętają one za to czasów PRL i od zawsze żyły w kapitalizmie. Jacy są jako klienci? Ponieważ doskonale odnajdują się w wyszukiwaniu informacji w sieci i wymianie ich między sobą, mają dużą wiedzę na temat produktów i usług. Czytają składy, opinie, porównują ceny, nic im nie umknie.

 

Dlaczego warto zadbać o Millenialsów?

Oczywiście, powinniśmy dbać o każdego klienta, jednak osoby należące do pokolenia Y są wyjątkowo wymagające. Czego oczekują od osoby sprzedającej? Przede wszystkim, dobrej obsługi klienta. Kiedy pojawiają się pytania i wątpliwości, łatwo stracić klienta, który był wstępnie zainteresowany Twoim asortymentem. Ponieważ Millenialsi są przyzwyczajeni do szerokiej dostępności i szybkiej konsumpcji, tylko sprawne odpowiedzi, opieka nad klientem, i rozwiązywanie problemów na bieżąco, sprawią, że utrzymasz swojego klienta „na haczyku”. W przeciwnym razie wybierze on produkt konkurencji.

Kolejną cechą millenialsów, która sprawia, że wymagają innego podejścia, jest skrupulatność w poszukiwaniu informacji. Możesz być pewien, że przed zakupem palety cieni do powiek, osoba zainteresowana przeszuka fora, grupy na Facebooku, oraz przeczyta opinie influencerów. Co więc należy zrobić? Być transparentnym i dbać o dokładne opisanie produktów i ich zgodność z tym opisem.

Środowisko również odgrywa istotną rolę w procesie konsumpcji millenialsów. Są oni bardzo świadomi zmieniającego się klimatu i tego, jaki wpływ ma masowa produkcja na otaczający nas świat. By trafić ze swoim produktem w ich gusta, należy szukać etycznych źródeł materiałów, dostawców i ekologicznych surowców.

Jeśli chcesz trafić do pokolenia Y i przekonać ludzi z tej grupy do zakupów, powinieneś pamiętać, że są to ludzie wymagający odrobinę więcej, niż wcześniejsze pokolenia. Dlatego nazywa się ich też niesłusznie „pokoleniem roszczeniowym”.

  

Obecność w internecie to konieczność

Jeśli nie ma Cię w internecie, zapomnij o popularności wśród millenialsów. Obecnie, w czasach, gdy stare media nie cieszą się już takim powodzeniem, bez reklamy w sieci nie licz na wysoką sprzedaż. Co zrobić, by zaistnieć i sprzedawać w internecie?

 

  • Prowadź bloga, który połączysz ze swoim sklepem, albo użyjesz go jako platformy do sprzedaży.
  • Angażuj się w social mediach, dzięki czemu lepiej poznasz społeczność, do której chcesz trafić, a społeczność pozna Ciebie. To również dobre miejsce na kupowanie reklam.
  • Zbuduj markę osobistą.
  • Zacznij budować tunele sprzedażowe, które są sposobem bezpośredniego marketingu i dają niesamowite rezultaty.
  • Zainteresuj się influencer marketingiem. Najlepiej skontaktuj się z twórcami w wieku 20-30 lat, ponieważ oni najlepiej sprzedadzą produkt.

 

Responsywność stron internetowych

Czasy, gdy ludzie korzystali z internetu głównie na komputerach stacjonarnych, bezpowrotnie minęły. Teraz, gdy jesteśmy tak zabiegani, często używamy przenośnych urządzeń z dostępem do sieci takich jak smartphone, tablet, laptop, czy nawet zegarek. Warto, by strona internetowa była dostosowana do mobilnych narzędzi, by zawsze działała i wyglądała dobrze.

 

Komunikacja

Ludzie reprezentujący pokolenie Y bardzo lubią się angażować społecznie: czy to w świecie realnym, czy w internecie. Budowanie społeczności jest dla nich bardzo ważne. Warto więc zbudować bazę fanów wokół swojej marki, którzy będą chętnie ze sobą rozmawiać. Komunikacja jest również bardzo ważna w social mediach. Kiedy wydarzy się jakiś kryzys i ludzie zaczynają pisać komentarze, staraj się jak najszybciej odnieść do sytuacji i rozmawiaj z ludźmi.

 

Daj szansę na zaangażowanie

Jeśli chcesz zaangażować swoją publiczność z pokolenia Y, rzuć im wyzwanie! Zrób konkurs, rozdanie, zaoferuj zniżkę, w zamian za ich zaangażowanie lub stworzenie tematycznych treści, które potem możesz udostępnić.

 

Wartości

Millenialsi mają swoje wartości, według których starają się żyć. Jednymi z bardziej popularnych są tolerancja dla odmienności, poszanowanie dla natury, oraz feminizm. Popularne marki robią kampanie wspierające te wartości, zyskując sympatię klientów.

 

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.