fbpx

Jak przygotować się na Black Friday 2019? Kreatywne porady

Black Friday to fenomen, który jeszcze nie opanował całkowicie polskiego e-commerce. W niektórych branżach widać wyraźne wzrosty sprzedaży, natomiast dla większości ten dzień nie stanowi zwiększonego źródła dochodów. Branże, które najlepiej wykorzystują okazję Czarnego Piątku to głównie elektronika (komputery, konsole, telefony) oraz AGD.

Jeżeli działasz w ramach jednej z tych branż, koniecznie musisz dobrze się przygotować do Czarnego Piątku. Twój sklep działa w innej niszy? Może najwyższy czas sięgnąć po tą szansę i zwiększyć obroty tego dnia? Poniżej znajdziesz 5 kreatywnych porad jak wykorzystać tą okazję w lepszy sposób niż konkurencja. Pamiętaj, że w ten dzień Twoja aktywność nie powinna skupiać się wyłącznie na wielkości rabatów a na przyciągnięciu uwagi klienta. To ten element będzie mieć decydujący wpływ na wynik jaki osiągniesz.

 

Konstrukcja maili

Skoro prowadzisz swój sklep internetowy to zapewne posiadasz też bazę adresów mailowych, do których kierujesz newsletter oraz różnego rodzaju oferty. Black Friday to jedna z tych okazji gdzie chyba każdy sklep wysyła mail z informacją o tym jak wielki rabat można uzyskać w ten dzień. Oczywiście nie ma w tym nic złego… ale nawet to można zrobić troszkę inaczej niż konkurencja.

Zdecydowana większość maili jest skonstruowana tak, że informacja o rabatach znajduje się już w temacie wiadomości. A gdybyś napisał, że specjalnie dla Ciebie w ten dzień przygotowaliśmy niespodziankę. Niby każdy i tak  będzie domyślać się, ze chodzi o rabat. A jednak otwieralność takiego maila będzie zupełnie inna. Niespodzianka i element zaskoczenia wzbudza ciekawość i podnosi stopień konwersji.

 

A może Czarny Czwartek?

Czarny Piątek jest… w piątek. To raczej nikogo nie dziwi i nie zaskakuje. A my przecież jesteśmy kreatywni! Dlatego, może zamiast działać schematycznie, warto wyjść ze sztywnych ram i przygotować Twoich klientów na Czarny Czwartek? A może Czarną Sobotę?

Te dwa alternatywne rozwiązania sprawiają, że przede wszystkim się wyróżniasz na tle konkurencji. W przypadku Czarnego Czwartku zyskujesz też przewagę w czasie. To Ty pierwszy dotrzesz do swoich klientów z informacjami o specjalnych ofertach dzięki czemu także ich portfele mogą otworzyć się wcześniej.

Natomiast Czarna Sobota może być fajnym pomysłem dla tych klientów, którym w jakiś sposób umknął Czarny Piątek. Okaż w ten sposób zrozumienie dla takiego stanu rzeczy i przygotuj ciekawą ofertę specjalnie dla spóźnialskich. Być może charakter Twojego biznesu sprawia, że sobota generalnie jest lepszym dniem na kampanie promocyjne niż piątek. Koniecznie opowiedz wszystkim  dlaczego tak jest.

 

Godzina ma znaczenie

Już jakiś czas temu, marketerzy odkryli, że oferta ograniczona czasowo potrafi uzyskać niesamowite wskaźniki konwersji. W przypadku Black Friday oferta co prawda jest już ograniczona do konkretnego dnia, ale warto spróbować pójść o krok dalej i przygotować ofertę ograniczoną do konkretnej godziny.

Jeżeli planujesz na pewnej grupie produktów przygotować rabat 30% to informuj swoich klientów, że między godzina 17:00 a 18:00 rabat ten wyniesie 60%. Efekty takiej promocji mogą być naprawdę zadziwiające.

 

Nie samymi rabatami człowiek żyje

Rabat, rabaty, rabaty… wszędzie rabaty. Dorzuć coś jeszcze!

Wiemy, że wysokie upusty wpływają na Twoją marże. Nie zależy nam, aby tego dnia Twój sklep ogłosił bankructwo. Chcemy Ci tylko pokazać, że atrakcyjna cena to nie jest jedyny benefit, który możesz zaoferować swoim klientom.

Dobrym przykładem są koszty przesyłki. Może w ten dzień zaproponuj przesyłkę za 0 zł? Zrezygnuj wówczas z przecen na poziomie 50% i zostań przy 30% ale z darmową wysyłką. Finansowo na tym nie ucierpisz a klient ma poczucie, że dostaje więcej.

A przecież koszty przesyłki to nie wszystko. Może prowadzisz w ramach sklepu program lojalnościowy? Dorzuć zatem informacje o podwojeniu punktów partnerskich przy zakupach tego dnia. 30% zniżki, 0 zł za przesyłkę, ekstra punkty lojalnościowe… prawda, że wygląda to dużo lepiej niż sam rabat?

 

Wszyscy przygotowują się na Black Friday. Ja nie!

Z natury jesteś przekorą? Ten pomysł jest stworzony wprost dla Ciebie. Kiedy inni główkują nad ofertami Black Friday, kombinują z cenami, szukają patentów na przyciągnięcie uwagi… Ty siedzisz sobie z boku i przyglądasz się całemu zamieszaniu ze stoickim spokojem.

Dlaczego tak robisz? Bo Twoja standardowa oferta jest na tyle wyjątkowa, ze nie potrzebujesz wzbudzać dodatkowego zainteresowania wyprzedażami. Twój sklep każdego dnia roku daje możliwość zakupu idealnego produktu w idealnej cenie.

Może brzmi to trochę zadufanie, ale przecież kto ma zachwalać Twoje produkty jak nie Ty sam. Nie musisz się tego bać. Ważne aby Twój „bunt” wobec powszechnej idei Czarnego Piątku był zauważalny poprzez komunikat pop-up. Wtedy gwarantuje Ci to wyróżnienie się na tle konkurencji.

Jeżeli nie zadbasz o transparentność tego przekazu i po prostu w sekrecie przed wszystkimi,  podejmiesz decyzje aby nie brać udziału w czarnopiątkowym szale, możesz wzbudzić podejrzenia, że nie nadążasz za aktualnymi trendami.

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

E-commerce

Grywalizacja w branży e-commerce

  O co tutaj chodzi? W świecie, gdzie nieustannie jesteśmy bombardowani ciężko czymś zaimponować konsumentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet