fbpx

Jak sprzedawać i promować kategorię kosmetyki

Branża kosmetyczna ma bardzo duży potencjał. Powstaje coraz to więcej sklepów z produktami kosmetycznymi. Obserwując Social Media, możemy zauważyć, że wiele Influencerów promuje marki kosmetyczne, gdzie pokazuje zastosowanie kosmetyków. Jeżeli chcesz założyć sklep internetowy z kosmetykami to koniecznie sprawdź nasze wskazówki.

Podczas wyboru branży, w której rozpoczniesz sprzedaż i założysz swój sklepi internetowy bardzo ważny jest jej potencjał. W przypadku branży kosmetycznej potencjał marketingowy jest ogromny! Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, że w prosty sposób można zaprezentować się na Facebooku i na Instagramie. Produkty kosmetyczne bardzo dobrze się sprzedają, szczególnie, teraz kiedy mamy dobrze rozwijający się influencer marketing. Jeżeli branża ma duży potencjał marketingowy warto się nią zainteresować, bo wtedy mamy szerokie pole do działania i prezentowania swoich produktów w internecie.

Zaraz na pewno nasunie Ci się jedno pytanie. Czy warto otwierać sklep internetowy z kosmetykami, jeżeli powstało już mnóstwo drogerii internetowych? Wiele osób ma problem w podjęciu decyzji. Wydaje im się, że wielkie marki już zdominowały całą branżę i nie ma dla nich miejsca, albo nie będą w stanie się wybić i wyróżnić.

Nic bardziej mylnego!

Zawsze trzeba mieć oczy szeroko otwarte i obserwować większe marki, jakie działania podejmują. Jest jedna zasada, już bardzo dobrze przez większość znana, że zanim zacznie się coś robić, to warto podejrzeć konkurencję, a potem zrobić to samo co oni tylko lepiej. Na swój własny sposób, według ustalonego konkretnego celu.

Sezonowość w branży kosmetycznej

W tym przypadku branża kosmetyczna ma zdecydowaną przewagę. Istnieją kategorie, które cieszą się wysoką sprzedażą tylko w danym sezonie. Za przykład możemy wziąć baseny albo meble ogrodowe. Natomiast w przypadku kosmetyków nie musimy martwić się o sprzedaż, bo nie jest ona uzależniona od pogody ani pór roku. Przy dobranej odpowiedniej strategii marketingowej i sprzedażowej możemy cieszyć się zyskami przez cały rok.

Czy warto otworzyć sklep internetowy z kosmetykami ?

Kosmetyki to jedna z tych branż, która właśnie zmienia się na naszych oczach. Jeszcze nie tak dawno, była ona dość sztywna a dostęp do niej miały wyłącznie największe marki. Dzisiaj rynek rozwija się niezwykle dynamicznie. Większa świadomość konsumentów sprawiła, że ludzie poszukują nowych produktów i możliwości. Główny kierunek zmian to kosmetyki naturalne i organiczne, pozyskane z wysokiej jakości surowców. Do tego dochodzi coraz większe zainteresowanie kosmetykami przez mężczyzn. Coraz więcej użytkowników decyduje się na zakup profesjonalnych urządzeń kosmetycznych, które wykorzystywane są na własne potrzeby lub w „domowych” salonach kosmetycznych. Taka intensywność zmian to fantastyczna okazja, aby wskoczyć na ten rynek i znaleźć swoje miejsce. Poza tym, w tej niszy możesz liczyć na stosunkowo wysokie marże.

Poniżej trend sprzedaży na Allegro w kategorii „Uroda” z ostatnich 3 lat (źródło: tradewatch.pl).

 

Wyniki sprzedaży w ostatnich 3 latach:

Sprzedaż łączna: 1 474 574 064,73 zł

Średnia sprzedaż dzienna: 1 340 521,88 zł

Produkty, które mają największą sprzedaż to między innymi antyperspirant, balsam do ciała i peeling. Zobacz kolejne 20 produktów, jaka była ich sprzedaż w ostatnich 3 latach w e-booku Branże na Fali. Znajdziesz tam najlepiej sprzedające się produkty nie tylko z branży kosmetycznej, ale również odzież i dodatki, biżuteria, zegarki, meble, wyposażenia wnętrz i wiele innych. Każda z kategorii została opisana i przeanalizowana.

 

 

Jak sprzedawać i promować kategorię kosmetyki ?

Najważniejszym punktem jest prezentacja produktu. Im lepiej przedstawimy klientowi produkt i sposób jego działania, tym większa szansa na to, że przekonamy go do zakupu. Musimy mu pokazać efekt i zastosowanie produktu. Na samym początku zastanów się nad produktami, które chcesz sprzedawać. Czy będzie to drogeria internetowa z szerokim asortymentem, czy może skupisz się na konkretnych produktach jednej marki. A może będą to tylko i wyłącznie naturalne, ekologiczne kosmetyki? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz działać szeroko, czy skupić się tylko na konkretnym produkcie.

Zadbaj o wizerunek swojego sklepu

Mam tutaj na myśli, że branża kosmetyczna jest dosyć specyficzna i, mimo że sposobów na promocję jest dosyć sporo, to wszystkie jednak powinny skupić się na tym, aby przyciągnąć wzrok klientów. Przyjrzyjmy się zatem drogerii internetowej ezebra.pl

Ilość osób obserwujących na Instagramie: 125 tys.
Ilość osób, które lubią stronę na Facebooku: 234 478

Asortyment drogerii internetowej jest szeroki. Znajdziemy w niej produkty topowych marek. Produkty do makijażu, pielęgnacji, perfumy czy nawet gotowe zestawy prezentowe. Myślę, że za przykład wzięliśmy świetną markę. Działając w tej branży produkty można prezentować na wiele sposobów. Przede wszystkim content jaki tworzymy nie może być monotonny. Sama prezentacja produktów musi być oryginalna i przyciągająca wzrok, a przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby zdjęcia i grafiki były różnorodne i zawsze przyciągały wzrok odbiorców. Jeżeli przyjrzymy się, w jaki sposób drogeria prezentuje swoje produkty na Instagramie zobaczymy, że nie mam tam nudy. Każdy produkt jest ukazany w innej aranżacji a mimo to całość wygląda spójnie.

Jeżeli zastanawiasz się nad założeniem sklepu internetowego z kosmetykami, to zanim zaczniesz działania w Social Mediach, koniecznie zobacz jak robią to inne marki, które działają już od dłuższego czasu. W Social Mediach najważniejszy jest content marketing. Jednym z głównych zadań content marketingu jest zainteresowanie i zaangażowanie do działania danej grupy oraz zachęcenie ich do konkretnego działania. A więc jak najlepiej zachęcić odbiorcę do zakupu? Przedstawieniem produktu na zdjęciach, jak już wyżej wspomnieliśmy, ale również treścią. Napisz coś, co wpłynie na emocje danej osoby i zachęci ją do przejścia na stronę produktu. Tam zapozna się dopiero z całą specyfikacją produktu.

Influencer marketing w branży kosmetycznej

Warto podjąć współpracę z influencerami, jeżeli działamy w branży kosmetycznej. Testują nasze produkty i przedstawiają je swoim obserwatorom. W te sposób coraz to więcej osób ma możliwość poznania naszej marki i produktów, które oferujemy. Przede wszystkim warto podjąć współpracę z osobami, które prowadzą profile, gdzie prezentują swoje makijaże w krótkich filmikach z wykorzystaniem konkretnych produktów.

Działając w branży kosmetycznej bardzo ważne jest, aby pokazać ludzką twarz. Tutoriale jak zrobić makijaż krok po kroku są bardzo popularne.

Podsumowując branża kosmetyczna bez wątpienia ma duży potencjał marketingowy. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy niszę, którą wybierasz można łatwo zaprezentować na Facebooku i Instagramie? Czy powstaje dużo treści związanych z Twoją niszą na blogach? To wszystko ma ogromne znaczenie w kontekście budowania własnej pozycji oraz sprzedaży długoterminowej.

 

 

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

E-commerce

Grywalizacja w branży e-commerce

  O co tutaj chodzi? W świecie, gdzie nieustannie jesteśmy bombardowani ciężko czymś zaimponować konsumentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet