fbpx

Jak zaplanować działania w sklepie internetowym na rok 2022?

Każdy dobrze prosperujący sklep internetowy opiera swoje działania na solidnym planie i strategii. Jak dobrze zaplanować działania w sklepie internetowym? Dzięki poniższemu artykułowi poznasz kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci jak najlepiej przygotować swój sklep.

Początek roku dla wielu osób prowadzących własny sklep internetowy nie należy do najłatwiejszych. Jest to okres, kiedy na rynku nie dzieje się zbyt wiele. Nie oznacza to jednak, że możesz teraz spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie: w tym momencie warto stworzyć odpowiednią strategię, pisać plany i kontrolować swoje ubiegłoroczne budżety.

Z pewnością spokojniejszy okres warto przeznaczyć na przygotowania do akcji promocyjnych i wyprzedaży. Jak wiadomo: samo słowo wyprzedaż działa na klienta jak magnes. Z ankiet przeprowadzonych przez platformę Ceneo.pl wśród użytkowników serwisu wynika, że wyprzedaże organizuje 39% e-sklepów. Do skorzystania z wyprzedaży sklepy internetowe zachęcają przede wszystkim atrakcyjną obniżką cenową, oscylującą bardzo często nawet do 50 %. Często na taki znak klienci kupują przedmioty, które nie są im potrzebne. Warto więc to wykorzystać! 

 

Podczas planowania akcji promocyjnych warto wziąć pod uwagę przeróżne formy promocji, m.in.:

1. Sprzedaż w pakiecie – polega na sprzedaży produktów uzupełnionych o dodatki. W przypadku sprzętu elektronicznego może to być np. telewizor  z głośnikami. Jeżeli chodzi o sprzęt narciarski, klient może zakupić cały sprzęt po niższej cenie. Jest to dobry sposób, aby pozbyć się zalegającego towaru na magazynie oraz zachęcić klienta do zapoznania się z naszą ofertą.

2. Prezenty- Gratisy są kolejnym, obok wyprzedaży, słowem, które przyciąga klienta. Pomysłów na taką kampanię może być nieskończenie wiele. Do zakupionej torebki możesz dołączyć np. portfel lub kosmetyczkę, a do kurtki zimowej – czapkę. Czasem firmy w formie gratisu dorzucają gadżety, które reklamują ich markę: smycze, notesy, długopisy, kubki i wiele innych. Każdy sposób jest dobry, aby zachęcić klienta do zakupu towaru nieadekwatnego do pory roku.

3. Wielosztuki – klienta możesz również przyciągnąć oferując mu zakup 3 rzeczy, za które zapłaci jak za 2. Jest to atrakcyjna oferta, szczególnie jeśli można sobie w ten sposób skompletować np. ciekawą stylizację na wiosnę. Warto taką akcję uzgodnić z dystrybutorem, który również może na tym zyskać. Musisz się jednak solidnie przygotować do takiej promocji. Zadbaj o to, aby Twój magazyn był dobrze zaopatrzony, a wysyłki realizowane szybko i sprawnie. Takie promocje cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego mobilizacja i koncentracja jest w tym okresie bardzo potrzebna. Nie możesz sobie pozwolić na pomyłki. Rozliczenie musi być przeprowadzone dokładnie, aby klient nie zapłacił więcej, niż powinien.

 

Buduj lojalność poprzez komunikację dzięki content marketingowi i newsletterom

Musisz pamiętać, aby zadbać o stały kontakt z klientem. Jak wiemy, nic tak nie sprzedaje jak słowo w internecie. Prowadząc bloga budujesz wartościowy content, dzięki któremu zdobędziesz zaufanie swoich odbiorców i wyróżnisz się na tle konkurentów. Oprócz wspomnianego bloga, warto zadbać również o sferę związaną z newsletterami. Newslettery mają bardzo duży współczynnik otwartych wiadomości (na poziomie  ok.75-85%). Stąd tak ważne jest tworzenie maili dla swoich subskrybentów. Promując swój sklep informuj ich o wszelkich ciekawostkach, planowanych akcjach i promocjach. Spraw, aby poczuli się docenieni i daj im do zrozumienia, że dowiadują się o wszystkim jako pierwsi.

 

SMS marketing

Może nie jest to nowość, ale za pośrednictwem SMS-ów możesz również podtrzymywać relacje i zwiękaszać swoją sprzedaż w sklepie internetowym. Sama usługa SMS marketingu nie jest droga, a co ważniejsze: nie wiąże z koniecznością opłat abonamentowych. Możesz wpłacić dowolną kwotę, co powoduje, że używasz tej metody w momencie, gdy jest ona dla Ciebie po prostu wygodna.

 

W słabszych okresach sprzedaży warto wesprzeć się Google Ads

Przygotowanie kampanii dla konkretnego produktu w określonym czasie jest niezwykle ważne: tak, aby móc wpasować się w odpowiedni czas, w którym klient będzie poszukiwał właśnie tego towaru, który my oferujemy.  Musisz też wiedzieć, że każdy konsument różnie reaguje. Jedni zostawiają zakupy na ostatnią chwilę, inni zaś lubią zaopatrzyć się wcześniej. Weź pod uwagę te aspekty i działaj skutecznie.

Program ten z pewnością pomaga stworzyć skuteczną kampanię sezonową. Uruchamiając kampanię Google Ads płacisz za kliknięcie: tym samym powodujesz, że każdy klient, który się zainteresował Twoją ofertą, przynosi Ci z zysk. Może być ona przygotowana wcześniej: nie musisz zostawiać tego na ostatnią chwilę. Dzięki temu masz pewność, że wszystko zostanie przemyślane i dopięte na ostatni guzik. Po wszelkich swoich działaniach badaj i wyciągaj wnioski – statystyki z Google Ads nie są tylko po to, żeby na nie patrzeć. Dają możliwość przeanalizowania skuteczności Twoich prac, a w konsekwencji: wprowadzenia określonych zmian. Przecież  właśnie o to chodzi, żeby się rozwijać, doskonalić i stale pracować nad wizerunkiem swojej firmy.

 

Zadbaj o wizerunek w Social Media 

Social Media również sprzedają. Przy liczbie kilkuset lub nawet kilku tysięcy fanów, tworzenie contentu nie jest tylko i wyłącznie sprawą wizerunku: ma realny wpływ na sprzedaż produktu. Oczywiście sam Facebook to za mało. Warto również prowadzić  profile marki na TikToku, Instagramie, Pintereście oraz Twitterze. Każdy z nich będzie pełnił inną rolę. W ten sposób aktywnie pozyskasz nowych konsumentów.

Nie chcemy się powtarzać, ale to może Cię zainteresować, więc zobacz wpis: Jak zaistnieć w Social Mediach jako marka. 

 

Przeprowadź analizę swojego sklepu internetowego

Mając więcej czasu, możesz go spożytkować choćby wprowadzając zmiany w strukturze Twojego e-sklepu, wyglądu strony lub poświęcić go na przeprowadzenie analiz oraz weryfikację danych. Spokojnie możesz sprawdzić, który element Twojej strony nie funkcjonuje skutecznie lub jakie kanały komunikacji z klientem zawodzą. Po przeprowadzonej analizie musisz działać.

Podsumowując… Jako sprzedawca internetowy musisz zadbać o bardzo wiele aspektów. Wyżej wymienione pomysły to tylko garść propozycji, które możesz skutecznie wykorzystać podczas tworzenia własnej strategii działania.

Jednak jedno jest pewne… bez odpowiedniej organizacji czasu trudno jest osiągnąć zamierzone cele. Dlatego już na początku roku rozpisz swoje główne priorytety i założenia, gdyż tylko wtedy możesz w pełni wykorzystać potencjał Twojej firmy! 

 

Do dzieła ! 🙂 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.