Jak przeprowadzić legalny konkurs na facebooku

Organizacja konkursów na Facebooku zalicza się do darmowych metod promocyjnych sklepu internetowego. Jednak podczas planowania trzeba bardzo uważać. Wystarczy jedno nieodpowiednie słowo albo niejasne zasady i nasz konkurs, zamiast korzyści, to przyniesie nam wiele problemów. W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak przeprowadzić legalny konkurs na Facebooku.

Konkurs musi mieć sprecyzowany cel

Na samym początku określ co chcesz osiągnąć poprzez organizację konkursu i sprecyzuj swoją grupę docelową. Organizowanie konkursu tylko po to, aby był bez żadnego celu jest bez sensu. Przeprowadzony konkurs może przynieść wiele korzyści, ale musisz wiedzieć co chcesz dzięki niemu osiągnąć. Konkurs kieruj do swoich fanów albo do osób, które mogą być zainteresowane Twoimi produktami. Po zakończeniu konkursu istnieje możliwość, że osoba zostanie z nami na dłużej i będzie robić zakupy w naszym sklepie. Unikaj jak ognia osób, które polują na konkursy kierując się zasadą, nieważne kto, nieważne co, byle wygrać. Takie osoby zbudują aktywność owszem, ale po zakończeniu konkursu znikną w poszukiwaniu innych konkursów.

Celem konkursu może być:

  • Promocja nowych produktów w sklepie
  • Pozyskanie nowych klientów
  • Tworzenie i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi klientami
  • Zwiększenie rozpoznawalności marki
  • Wzmocnienie zaangażowania swoich fanów
  • Pozyskanie większego ruchu na Fanpage
  • Zwiększenie sprzedaży

Konkurs czy loteria? Czym się różnią?

Konkursy na Facebooku są świetnym sposobem, aby zaangażować swoich dotychczasowych fanów oraz do pozyskania nowych. Na Facebooku możesz codziennie spotkać się z tysiącami przeróżnych konkursów, jednak nie wszystkie są przeprowadzane legalnie. Warto na samym początku zapoznać się z regulaminem, z tym co jest dozwolone a co nie. Trzeba wiedzieć, że konkurs a loteria to dwie inne „zabawy”. Loteria jest, wtedy kiedy, wygrany jest wybierany drogą losową, natomiast zwycięzca konkursu jest wybierany na podstawie konkretnego zadania, które musi wykonać. Zatem pozostaje nam jedna opcja – zorganizować konkurs.

Jeżeli chcesz przeprowadzić losowanie na swoim Fanpage pamiętaj, że ta forma jest regulowana ustawą o grach hazardowych! W związku z tym musisz złożyć specjalny wniosek o chęci organizacji loterii do dyrektora Izby Celnej oraz wnieść opłatę w wysokości 10% całej wartości nagrody a dodatkowo nadzór nad przeprowadzaną loterią musi sprawować osoba, która ma do tego kompetencje. Odpowiedzialność za niezgłoszenie przeprowadzonej loterii odpowiada zarówno organizator, jak i uczestnik.

Na organizację konkursu nie potrzebujesz żadnych pozwoleń!

Konkurs na Facebooku – co jest zabronione?

Nie możesz wymuszać żadnych konkretnych działań, typu polub stronę, udostępnij post. Warunkiem uczestnictwa w Twoim konkursie nie może być udostępnienie postu konkursowego, polubienie strony, a nawet oznaczenie znajomych w komentarzach. Jedynie możesz zachęcić pisząc „będzie nam miło, jeżeli polubisz nasz profil”. I tak jak już wyżej wspomnieliśmy, wybór zwycięscy nie może być losowy. O wyborze zwycięscy może natomiast decydować ilość polubień pod zamieszczonym przez niego komentarzem.

Przykłady konkursu na Facebooku

Pamiętaj o tym, że zadanie konkursowe powinno być nie tylko proste, ale również adekwatne do nagrody. Nagroda, którą wybieramy nie powinna być przypadkowa. Wybierz produkt ze swojego sklepu, który cieszy się dużym zainteresowaniem, wtedy są większe szanse na to, że więcej osób weźmie w nim udział.

Prowadzisz sklep z akcesoriami dla dzieci i niemowląt i chcesz wypromować nowy produktu ze sklepu.

W konkursie do wygrania jest uroczy, mały i mięciutki pluszak. Zadaniem konkursowym może być napisanie w komentarzu „dlaczego pluszak powinien trafić do Twojego dziecka” albo „Jak twoje dziecko nazwałoby tego pluszaka” a zwycięzca zostanie ta osoba, która będzie miała największą ilość polubień swojego komentarza.

Prowadzisz sklep z odzieżą damską i chcesz zwiększyć zaangażowanie swoich fanów oraz utrzymać z nimi dobre relacje.

Zachęć swoich fanów, aby w komentarzu wstawili zdjęcie swojej stylizacji, w której czują się wyjątkowo! Niech pochwalą się swoim stylem. Zwycięzcą zostanie osoba, która uzyska jak najwięcej polubień i reakcji od innych użytkowników. Nagrodą będzie rzecz z Twojej nowej kolekcji, którą po ogłoszeniu wyników wybierze zwycięzca. Chcesz jeszcze bardziej zwiększyć zasięg swojego konkursu? Możesz przeprowadzić go z jakąś znaną osobą. Zorganizuj więc konkurs z wybranym przez siebie influencerem tak, aby każda ze stron odniosła korzyści.

Zobacz jak sklep internetowy KINDLY poradził sobie z przeprowadzeniem konkursu.

Jak zorganizować legalny konkurs na facebooku

Konkurs na Facebooku musi posiadać regulamin

Każdy konkurs, który jest przeprowadzany legalnie powinien posiadać swój regulamin, w którym musisz pamiętać o umieszczeniu kilku ważnych rzeczy. Przede wszystkim, że organizatorem konkursu nie jest Facebook i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności z nim związanej.

Jakie informacje między innymi umieścić w regulaminie?

– Warunki uczestnictwa, precyzyjne określenie kto może brać udział w konkursie
– Przebieg konkursu, data rozpoczęcia i zakończenia
– Sposób, w jaki zostanie wyłoniony zwycięzca
– Jaka jest nagroda, którą otrzyma zwycięzca
– Informacje o odpowiedzialności oraz o przetwarzaniu danych osobowych.

Wskazówka
Dodaj regulamin na swoim Fanpage w notatkach a w poście konkursowym umieść informację, że każdy, kto bierze udział w konkursie akceptuje regulamin i dodaj do niego link.

Nie zapomnij o promocji swojego konkursu! Zanim udostępnisz konkurs, przygotuj klika dni wcześniej krótką zapowiedź i wzbudź zainteresowanie. Jak już Twój konkurs wystartuje, to przypominaj o konkursie na Facebooku, poinformuj o nim na Instagramie, na swoim blogu oraz koniecznie dodaj grafiki na stronie swojego sklepu internetowego. Możesz również na grupach tematycznych zaprosić innych do uczestnictwa w nim.

Co mogło pójść nie tak?

Udało Ci się! Zorganizowałeś świetny konkurs na Facebooku i wzięło w nim udział mnóstwo osób. Widzisz zainteresowanie wśród użytkowników. Aż tu nagle pewnego dnia Twój konkurs znika! Nie ma go, a wszelki ślad o nim zaginął. Niestety nie żartujemy. Może się tak zdarzyć. Jakiś czas temu podczas organizowania konkursu przydarzyła nam się taka sytuacja. Co się mogło takiego stać? Ktoś go usunął, zgłosił? Co w takim momencie zrobić?

W takim momencie musimy przeprosić wszystkich, którzy wzięli udział w konkursie i go wznowić zapraszając do zabawy kolejny raz. Dodatkowo można w ramach rekompensaty dorzucić dla zwycięzcy dodatkową nagrodę. Może to być voucher bądź jakikolwiek gratis, albo zamiast jednego zwycięscy wybrać dwóch oczywiście na tych samych zasadach. Mogło się tak stać z kilku powodów, na przykład ktoś mógł zgłosić nasz post konkursowy, albo po prostu został usunięty przez Facebooka, bo naruszyliśmy jakieś zasady. Oczywiście to są nasze domysły. Spotkaliście się z takim przypadkiem? Podzielcie się z nami, jeżeli coś wiecie na ten temat. Czekamy na Wasze komentarze.

Podsumowanie

Mimo że przeprowadzenie konkursu jest dosyć skomplikowane, to warto je przeprowadzać co jakiś czas, bo dzięki nim możemy uzyskać spore zaangażowanie ze strony fanów. Jeżeli przeprowadzany przez nas konkurs jest zgodny ze wszystkimi zasadami i spełnia wszystkie warunki organizacyjnie, to nie musimy martwić się o konsekwencje.

Zobacz również TOP 5 produktów z branży modowej, które najlepiej sprzedają się w internecie!