fbpx

Kilka słów o SEO, czyli o działaniach w celu optymalizacji strony sklepu internetowego.

Czym jest SEO?

Search Engine Optimization, w skrócie SEO lub po prostu Optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarki. SEO jest jedną z metod na pojawienie się w wynikach wyszukiwania. Drugą z nich jest Google Ads, o którym wspomnieliśmy już kilka słów w jednym z poprzednich wpisów.

Tutaj możesz sobie przypomnieć informacje na temat 5 narzędzi Google, które mogą Ci się przydać podczas prowadzenia własnego sklepu internetowego: https://ec-at.com/blog/5-narzedzi-google-dla-twojego-sklepu-internetowego/ 

Wiesz już, że Google Ads, inaczej reklama w wyszukiwarkach, to płatna metoda na pojawienie się w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja natomiast jest organiczną (czyli bezpłatną) formą. Wpływ na nią mają zarówno nasze działania w obrębie strony sklepu, jak również działania poza nią (na innych stronach).

Dlaczego warto zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania?

Zanim przedstawimy kilka elementów sklepu i jego budowy, nad którymi warto pracować, chcemy przedstawić kilka statystyk. Czy wiesz, że większość użytkowników, podczas wyszukiwania danego hasła, kończy sprawdzanie wyników na pierwszej stronie? Tylko około 5% internautów sprawdza wyniki z drugiej strony. Jaki z tego płynie wniosek? Aby być zauważonym, warto się pojawić na jak najwyższej pozycji w Google. Ale na początek:  trzeba się znaleźć w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że te statystyki to uśrednione wyniki. Nie oznacza to, że absolutnie nikt nie sprawdza dalszych stron.

Z poprzedniego wpisu już wiesz, że Google skanuje każdą stronę za pomocą “mini-robotów”. Mają one ocenić: tematykę strony, jej jakość, na jakie pytania i problemy użytkowników może odpowiedzieć zamieszczona treść. Musimy Cię uprzedzić, że nie da się natychmiastowo wywindować swojego sklepu na pierwszą stronę wyników wyszukiwania. Nie ma na to idealnej recepty. Gdyby była, pewnie wszystkie strony byłyby w pierwszej 10-tce wyników. Dziś chcemy zwrócić uwagę na kilka detali, które możesz w dość prosty sposób poprawić w swoim sklepie.

Optymalizacja strony sklepu internetowego: na co zwrócić uwagę prowadząc swój sklep i publikując na nim treści?

  • Zadbaj o jakość strony internetowej sklepu. Co to oznacza? Algorytmy Google, skanując witrynę internetową, sprawdzają nie tylko znajdującą się na niej treść, ale również np. jej układ i meta tagi, prędkość ładowania się strony i inne kwestie techniczne (i nie tylko!). Pamiętaj, żeby nie pozostawiać pustych pól, które są przeznaczone na meta tytuł, meta opisy, meta tagi. Znaczniki meta nie są widoczne na stronie, ale widzą je wyszukiwarki internetowe. Pracuj nad opisami zamieszczonymi na stronie głównej i podstronach (np. kategoriach produktowych i stronach produktów). Potraktuj to jako stały proces.
  • W celu optymalizacji publikowanych treści skup się również na słowach kluczowych (nie zapomnij o nich!). Przed stworzeniem opisu dla danego produktu lub kategorii wypisz sobie słowa i frazy kluczowe, na jakie chciałbyś, żeby dana strona była wyszukiwana, a następnie wtrącaj je do opisów i treści. Powinny się one znajdować zarówno w nagłówkach, tytułach, jak również w pozostałych treściach dostępnych na stronie sklepu. Szukając kolejnych słów kluczowych dla danego produktu lub kategorii skorzystaj z Planera Słów Kluczowych. Za pomocą tego narzędzia możesz sprawdzić średnią miesięczną liczbę wyszukiwań danej frazy oraz możesz uzyskać podpowiedź co do kolejnych słów kluczowych, które możesz wprowadzić do swoich treści i strony sklepu.
  • Publikuj oryginalne treści. Staraj się, aby treści jakie są widoczne na stronie (a więc np. opisy produktów i kategorii, opis sklepu, treść w zakładce “o nas” itp.) były oryginalne. Nie kopiuj ich z innych miejsc. Postaraj się dodać coś od siebie. Spróbuj bawić się treścią w taki sposób, żeby opis był ciekawy, trafny, a jednocześnie bogaty w słowa i frazy kluczowe.
  • Podejmuj działania w kierunku pozyskiwania linków zewnętrznych. Co to znaczy? Są to działania zmierzające do tego, aby linki, które kierują do strony Twojego sklepu i jego podstron, znajdowały się na obcych stronach www. Do podstron należą np. stron kategorii produktowych lub stron konkretnych produktów. Co jest istotne: zadbaj o to, żeby to nie były przypadkowe miejsca, w których będą publikowane linki kierujące do strony. Staraj się, aby to były strony o dobrej jakości. Mogą to być np. katalogi firm, fora, albo napisane przez Ciebie artykuły, które będą opublikowane np. na tematycznym lub lokalnym portalu. W przypadku pozyskiwaniu linków zewnętrznych ze stron o złej jakości, Google może ukarać daną stronę.

Uwaga:

W przypadku działań niezgodnych z etyką Google, witrynie internetowej grożą kary. Możliwymi konsekwencjami w takich sytuacjach są: filtr oraz ban. Filtr jest czasową karą nałożoną przez Google. Jej konsekwencją jest obniżenie pozycji strony w wyszukiwarce. Po usunięciu przyczyny, z jakiej została nałożona kara, filtr powinien być zdjęty. Tego typu karę Google może nałożyć z powodu np. kopiowania treści z innych stron lub kupowania linków na stronach zewnętrznych. Drugą z kar jest ban. Jest to bardziej dotkliwa kara, ponieważ jej efektem jest usunięcie strony z wyników wyszukiwania. Tego typu karę może otrzymać witryna, która nie przestrzega przepisów prawa danego państwa.

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.