fbpx

Marketing Automation, czyli must have biznesu

Marzenie o usprawnieniu działania biznesu pojawia się w głowie każdego przedsiębiorcy. W dzisiejszych czasach, gdzie technologia prężnie się rozwija pewne procesy nie muszą, a nawet nie powinny być wykonywane tylko przez człowieka. Tutaj pojawia się nam pojęcie jakim jest Marketing Automation.

Wiele biznesów zapomina o fakcie, że realizacja założonych KPI wymaga nie tylko wielu godzin pracy, ale również wdrożenia narzędzi poprawiających komunikację marketingową. Na tym właśnie etapie przychodzi marketing automation.

Automatyzacja marketingu to prowadzenie działań z zastosowaniem specjalnego oprogramowania, służącego do usprawniania procesów reklamowych, sprzedażowych oraz content marketingowych. Użycie takiego oprogramowania łączy się z innymi systemami w tym systemem do zarządzania relacjami z klientem. Korzystając z tego rozwiązania, kampanie reklamowe są prowadzone z większą dokładnością. Usprawnia to gromadzenie danych, co idzie w parze z targetowaniem kreacji do wybranych grup odbiorców. Ponadto generowanie leadów sprzedażowych.

Dla wszystkich tych, którzy myślą, że marketing automation to rozwiązanie, które raz włączone, bez regularnej optymalizacji będzie zawsze przynosiło zyski. Nic bardziej mylnego!

W Polsce automatyzacja dopiero raczkuje, jednak coraz więcej firm zauważa, że automatyzacja marketingu i sprzedaży jest jedynym sposobem na utrzymanie konkurencyjności. Firmy, które podejmą się automatyzacji z całą pewnością zyskają znaczną przewagę i trwałą pozycję na rynku.

 

Wydajność pracy w Polsce jest dość niska, patrząc na to, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych krajów Europy. Dlaczego? Właśnie dlatego, że nie automatyzujemy swoich biznesów. Korzystamy tylko z zasobów ludzkich, stąd też każdy biznes, który wdroży automatyzację zyskuje znaczną przewagę na rynku

 

Po czym poznać, że biznes wymaga automatyzacji?

  • Twój dział marketingu jest zajęty ilością powtarzalnych zadań.
  • Komunikacja z klientem nie jest spersonalizowana.
  • Nie generujemy wystarczającej ilości leadów dla sprzedaży.
  • Nie potrafimy przeanalizować, co jest produktywne, a co nie.

 

 

Co zrobić przed wprowadzeniem marketing automation?

Podstawą będzie na pewno poznanie klientów oraz ich indywidualnych potrzeb. To właśnie klientom marketing automation ma służyć. Dlatego dostarczanie wartościowych treści jest tutaj kluczowe. 

Krok 1:

Wyznacz cele, które chcesz osiągnąć poprzez marketing automation.

Celem może być pozyskanie leadów, sprawniejsze działanie działu marketingu lub tak ważna dla wszystkich działań- analiza. Nie musisz wybierać jednego celu! Możesz połączyć je wszystkie i pójść w automatyzację wszystkich sektorów swojego biznesu.

 

Krok 2: 

Określ KPI czyli kluczowe wskaźniki efektywności

Zastanów się, co udowodni, że zaaplikowanie marketing automation rzeczywiście działa. Często niestety dużo Celem może być konwersja wejść na stronę internetową nie pozwoli utrzymać Ci biznesu. Tak samo słabym wskaźnikiem będzie ilość leadów, ponieważ nie każdy lead jest dla Ciebie wartościowy i przekonwertować da się go na sprzedaż. 

 

Krok 3:

Zdefiniuj persony przy pomocy działu sprzedaży

Poznanie swoich adresatów jest najważniejszym punktem, bez tego właściwie nie wiesz jak zaplanować reklamy, mailing,a nawet posty na portalach społecznościowych. Persona to nic innego jak zaprojektowanie swojego docelowego odbiorcy. Stworzenie persony pomoże śledzić czy działania marketingowe, które podejmujesz są efektywne. 

 

Krok 4:

Myśl przyszłościowo

Przemyśl dokładnie czy Twoje rozwiązanie będzie aktualne za 3 lub 5 lat oraz to czy możesz to zintegrować z pozostałymi narzędziami których używasz. Czy wybrane marketing automation jest skalowalne? Każdy biznes celuje w rozwój dlatego też musisz zainwestować w narzędzie, które będzie adekwatne nawet wtedy kiedy Twój biznes urośnie. 

 

 

Wprowadziłeś marketing automation i co teraz?

 

 

 

1. Zacznij od segmentowania bazy danych. 

Ustalenie tego, co posiadasz w bazie danych- to podstawa przed podjęciem kolejnych kroków. Podziel leady na kilka kategorii np. rozważają zakup produktu; niepewni czy dokonają zakupu; nie podejmą zakupu.

Marketing automation powinna skupić się w tym wypadku na pierwszej grupie tak, aby sfinalizować sprzedaż. Dla drugiej grupy odpowiednie byłoby lead nurturing, a dla trzeciej identyfikacja i odrzucenie tych klientów, którzy na pewno nie dokonają zakupu. 

 

2. Następnie określ cele poszczególnych procesów automatyzacji

Zależy Ci na tym, aby Twoje demo było częściej pobierane, a może aby zapisali się do Twojego Newslettera? Pamiętaj, że tutaj dział marketingu musi współpracować z działem sprzedaży. 

 

3. Określenie i tworzenie contentu

Marketing automation powinno dostarczać klientom spersonalizowane treści tak, aby wyglądało to jakby do każdego z osobna odpisywał nie automat, a człowiek. Stworzenie contentu, który będzie skuteczny i trafi do konkretnej grupy odbiorców jest tutaj bardzo istotny. Contentem może być grafika, film, animowane zdjęcie, wpis na bloga lub checklista. 

 

4. Analizuj swoje działania i wyciągaj wnioski

Nie bój się błędów, których na początku może być więcej niż przypuszczasz. Zniechęcanie się nic nie pomoże, a błędy popełnia każdy. Najważniejsze to umiejętnie analizować i planować naprawę tych błędów. W razie konieczności wprowadzaj zmiany i testuj nowe rozwiązania.

 

Zalety automatyzacji

Główną zaletą automatyzacji jest mądrzejsze funkcjonowanie działu marketingu z działem sprzedaży. Mądra praca to przede wszystkim analiza działań marketingowych, tak abyś wiedział co działa, a co ma marny odzew. Tutaj musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy zaprogramowany worflow pracuje tak jak powinien? 

 

Patrząc na prawa kierujące rynkiem, klienci przychodzą i odchodzą, wracają po przerwie lub przechodzą do konkurencji. Niestety, ale często nie mamy na to wpływu i ciężko nam stwierdzić co powoduje takie zachowania. Bardzo ważne jest dlatego posiadanie wiernych fanów swojej marki. Nie możemy o nich zapominać! Dla dużej grupy marketerów liczą się tylko liczby, zapominając o stałych klientach, którzy generują stały przychód. Z pamięci ucieka nam pytanie klientów o opinię i sugestie. Wiele narzędzi nie daje nam możliwości sprawdzenia skąd klient do nas trafił- może była to reklama na portalach społecznościowych lub baner na forach branżowych.

Niestety, ale bez analizy nie ruszysz do przodu!

 

 

 

Pamiętaj!

Wybierając narzędzia do marketing automation, przeanalizuj najpierw jego wszystkie opcje i funkcjonalności, tak abyś miał dużo możliwości i sposobów na ich wykorzystanie. Aktualnie, bardzo duże znaczenie, szczególnie dla małych zespołów, ma robienie więcej przy mniejszym nakładzie czasu. Właśnie tym powinieneś kierować się podczas wyboru narzędzia do automatyzacji- optymalizacją czasu pracy Twojego zespołu!

 

GOTOWY NA ZMIANĘ?

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet