fbpx

Naming – tworzenie nazwy swojej marki

Naming, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o tworzeniu nazwy dla swojej marki. Na pewno to wiesz i zgodzisz się z nami, ze wymyślenie dobrej nazwy to nie lada wyzwanie. Jest to długi a przede wszystkim odpowiedzialny proces. Sama nazwa może naprawdę wiele zadziałać, a nawet być odpowiedzialna za nasze być albo nie być na rynku. Z poniższego tekstu dowiesz się czym się kierować przy wyborze nazwy dla swojego sklepu, co jest istotne i czy faktycznie nazwa marki ma takie wielkie znaczenie.

Nazwa prestiżowa czy prosta

Po pierwsze musimy wiedzieć, że nazwa marki jest narzędziem sprzedażowym. Powinna być odzwierciedleniem produktów, które chcemy oferować. Jeżeli źle dobierzesz nazwę marki do produktów, możesz na tym wiele stracić, nawet jeśli przygotujesz naprawdę dobrą strategię. Dajmy na to, że chcesz otworzyć sklep oferujący ekskluzywną odzież damską i nazwiesz go ciuszki.pl. Nazwa ta nie jest odpowiednia do pierwotnego zamysłu, dlatego powinieneś, albo poświęcić więcej czasu na wymyślenie dobrej nazwy, albo zmienić asortyment. Nazwa powinna współgrać z produktami, które oferujemy. Poza tym nazwa ciuszki może być od razu postrzegana jako tania i niczym niewyróżniająca się, a przecież zależy nam na stworzeniu prestiżowego sklepu dla ściśle określonej grupy docelowej. Jeżeli Twoich celem jest stworzenie drogiego, luksusowego i prestiżowego sklepu to twoja nazwa musi być taka sama. Musi cechować ją przede wszystkim oryginalność i nietypowość. Natomiast jeżeli chcesz oferować tanie produkty, to stwórz nazwę taką, która będzie bliska Twoim odbiorcom. Przykładem takiej nazwy jest  Żabka, albo Biedronka.

Nazwa w innych językach

Kiedy przygotujesz sobie bazę kilku nazw, możesz sprawdzić, jak będzie wyglądać w innych językach. Jest to bardzo dobra i skuteczna metoda. Powinniśmy też zachować tutaj szczególną ostrożność, aby nie urazić przypadkiem zagranicznego klienta. Sprawdź zatem znaczenie słowa w kilku językach. Często podawany przykład, jaki przychodzi nam na myśl, to marka żarówek OSRAM. Jest to niemieckie przedsiębiorstwo, które produkuje akcesoria oświetleniowe. Na pewno twórcy nazwy marki nie przypuszczali, jakie znacznie to słowo ma w naszym języku polskim. Mimo to udało im się stworzyć niesamowicie silną rozpoznawalność i tym samym nadać słowu nowe znaczenie. Jest to bardzo trudne i czasochłonne, dlatego sprawdź na wszystkie możliwie sposoby swoją nazwę, aby uniknąć dodatkowych wydatków.

Nazwa marki od Twojego nazwiska

Wiele marek zostało stworzonych po prostu, od nazwisk ich twórców. Każdy z nas zna, a przynajmniej powinien kojarzyć marki modowe takie jak Channel czy Gucci. Są proste, łatwe w wymowie i wywołują pewnego rodzaju prestiż. Wiele osób otwierając swój sklep i tworząc swoją markę, decyduje się na stworzenie nazwy pochodzącej od jego nazwiska. Może być to strzał w dziesiątkę, a czasami może okazać się porażka. Zanim jednak zdecydujesz się na budowanie swojej marki na swoim nazwisku, sprawdź, czy nie brzmi ona zbyt skomplikowanie i nie sprawi trudności wymowy.

Nazwa utrwalająca wspomnienia

Tworząc nazwę marki, nie powinniśmy się sugerować modą. Moda jest zmienna, a nazwa zostanie z nami na długi czas. Chociaż z drugiej strony możesz pokusić się też na stworzenie nazwy, która będzie w pewien sposób nawiązywać do Twojego miejsca pochodzenia czy też regionu. Świetnym przykładam jest marka Pan tu nie stał. Za długa? Nie rymuje się? Coś tu jest nie tak? Można by się podjąć dyskusji na ten temat, ale mimo wszystko marka ta odniosła duży sukces. Dlaczego tak się stało? Zacznijmy od początku, kiedy to pewne małżeństwo zaczęło prowadzić bloga internetowego nawiązującego do lat 60-tych, 70-tych i 80-tych. Kiedy zainteresowanie tematem wśród ludzi zaczęło rosnąć, stworzyli własne T-shirty nawiązujące do okresu PRL. Dziś marka cieszy się ogromną popularnością, a także jest laureatem wielu nagród. Liczy się pomysł. Warto czasami wyjść poza bariery, którymi zostaliśmy otoczeni i zrobić dokładny research obecnych marek. Co oferują, jaki jest ich asortyment i jaki mają styl. Zastanowić się jakie potrzeby i oczekiwania mają klienci i na podstawie tego stworzyć swoją markę. Nie koniecznie musimy iść za modą a wręcz przeciwnie postarać się trafić w jaką niszę.

Jak stworzyć dobrą nazwę

Burza mózgów

Trochę teorii i przykładów za nami. Przejdźmy teraz do rzeczy najważniejszego, czyli do praktyki. Najprościej jest zacząć od wypisania wszystkich wyrażeń, które powinny nam się kojarzyć z naszą marką, którą budujemy. Na tym etapie nie ma złych pomysłów. Wypisz wszystko bez wyjątku co tylko przychodzi Ci do głowy. Nie oceniaj i nie rezygnuj z niczego. Czasami na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że stworzyliśmy coś tak abstrakcyjnego, że nie ma szans, aby się przebić z taką nazwą, a potem okazuje się jednak, że był strzał w punkt!

Modyfikacja nazwy

Masz już kilka propozycji nazw? To świetnie. Jesteśmy coraz bliżej celu. Teraz czas na modyfikację. Wybierz najciekawsze propozycje, a następnie pobaw się literami. Nazwa, którą wybierzesz powinna oddać to, co chcesz przekazać i to, co przede wszystkim jest ważne dla Twojego klienta. Pamiętajmy o tym, że nawa nie jest dla Ciebie, ale dla klienta. To jemu ma się podobać, ma ją zapamiętać i ma kojarzyć mu się dobrze. Ten etap wymaga od nas kreatywności. Możesz jak wcześniej wspomniałam stworzyć słowo bazując na innych językach albo połączyć dwa słowa ze sobą, dodać przedrostek do nazwy (na przykład eBay) czy nawet wymyślić swoje własne słowa i samemu w dalszym procesie budując markę nadać mu znaczeniu.

Weryfikacja dobrej nazwy

Pozytywnie kojarzona

Zacznijmy od tego, co to znaczy, że nazwa jest dobra. Zwróć uwagę na semantykę, czyli znaczenie danego słowa i na to, jak ono jest kojarzone. Nazwa to nie tylko ładne brzmienie i wygląd liter, ale przede wszystkim skojarzenia. Od skojarzeń zaczynamy budować swój wizerunek i rozpoznawalność.

Unikatowa

Nie modyfikuj nazw marek, którym udało się odnieść mniejszy czy też większy sukces. Chcąc podpinać się pod inne marki, masz większe możliwości, że wiele stracisz w oczach klientów. Nie będziesz dobrze odebrany i mimo że planowałeś odnieść sukces trudno będzie Ci wystartować z miejsca.

Łatwa do zapamiętania

Im bardziej skomplikowana nazwa, tym ciężej będzie zapamiętywana. Kieruj się przede wszystkim prostotą. Taki szybki i prosty przykład. Kiedy idziesz na zakupy, mówisz, że idziesz kupić sobie obuwie sportowe? Nie. Zapewne powiesz „idę kupić adidasy”. Tak, właśnie przyjęło się od światowej marki adidas. Niektóre nazwy marek z czasem stały się nowymi rzeczownikami. Wcale nie musi być to aż tak wyszukane słownictwo.

Do tworzenia swojej nazywa marki powinieneś przygotować się bardzo dobrze. Poświęć na to więcej czasu i nie podejmuj decyzji pochopnie, nawet jeśli jesteś przekonany, że twoja nazwa jest dobra. Nie zatrzymuj się na pierwszej myśli. Szukaj wszędzie inspiracji i stwórz swoją własną unikatową i ponadczasową nazwę.

 

Co to jest Remarketing i jak działa?

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

E-commerce

Grywalizacja w branży e-commerce

  O co tutaj chodzi? W świecie, gdzie nieustannie jesteśmy bombardowani ciężko czymś zaimponować konsumentom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet