fbpx

Opis produktów i kategorii w sklepie internetowym

Dobry opis produktów i kategorii to mały krok do sukcesu w sprzedaży internetowej. Mogłoby się wydawać, że jeżeli prowadzimy sprzedaż w modelu dropshipping to ten problem mamy z głowy. Mimo że wiele producentów oferuje gotowe opisy produktów, to jednak nie powinniśmy się ich kurczowo trzymać, jeżeli chcemy zaistnieć w wyszukiwarce i zadbać o pozycjonowanie naszego sklepu.

 

Opisy produktów w sklepie internetowym

Kiedy prowadzisz sklep Dropshipping, to do produktów dołączone są opisy, które są przygotowane przez hurtownię. Czy to znaczy, że ten etap możemy pominąć i zająć się czymś innym ? Otóż nie, nic bardziej mylnego. Nawet jeżeli hurtownia przesłała Ci gotowe opisy, powinieneś je zmienić. Nie wiem co mogłoby być gorsze. Zostawić je w niezmienionej formie, czy usunąć je i wcale nie dodawać? Jeżeli opisy są duplikowane Google może usunąć Twój sklep z wyszukiwania. To jest Twój sklep, ty jesteś sprzedawcą, dlatego musisz mnie przekonać, dlaczego powinnam kupić produkt z Twojego sklepu, a nie ze sklepu konkurencji. Zadbaj o to, aby opis był nie tylko ciekawy, ale przede wszystkim oryginalny i zachęcający do zakupu produktu. Opis produktu wpływa na pozycjonowanie Twojego sklepu w wyszukiwarce. Jeżeli zadbasz o oryginalność swoich opisów istnieje większe prawdopodobieństwo, że klient trafi właśnie na Twój sklep.

I teraz jest ten moment, kiedy mówisz:

„Ale zaraz. Jak ja mam zmienić opisy do każdego produktu. Mam ich przecież tysiąc albo i więcej”

Mamy na to odpowiedź: Wszystko małymi krokami. Nie jesteś w stanie jednego dnia stworzyć wszystkich opisów. Pisz systematycznie po kilka opisów dziennie i powoli pozycjonuj swój sklep. Nigdy nie zostawiaj opisów od hurtowni, już lepiej będzie, jeżeli przepiszesz je innymi słowami. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach, to zleć komuś to zadanie. Na pewno znajdzie się ktoś, kto Ci w tym pomoże. Nie rezygnuj z tego ani nie zostawiaj na potem (na nigdy), bo opisy produktów pomogą Ci w pozycjonowaniu sklepu w wyszukiwarce Google, dzięki czemu istnieje większe prawdopodobieństwo, że dana osoba kupi coś właśnie u Ciebie.

Opis kategorii w sklepie internetowym

Opis kategorii jest również bardzo istotny jak sam opis produktów. Po pierwsze zadbaj o widok i ilość kategorii i subkategorii na sklepie. Klient musi szybko i sprawnie znaleźć to, czego szuka w przeciwnym razie wyjdzie. Opisy kategorii nie mają aż tak dużego znaczenia i mocy działania jak opisy produktów, ale zdecydowanie nie powinniśmy ich bagatelizować. Stwórz krótki opis dla każdej kategorii w swoim sklepie. To miejsce, w którym powinieneś umieścić parę zdań skupiając się na kluczowych słowach. Zadbaj o opisy kategorii a zobaczysz, że wpłyną na poprawę pozycji Twojego sklepu w wyszukiwarce. Stwórz opis tak, aby wyglądał naturalnie i z umiarem. Opis musi być pomocny i czytelny. Zacznij tworzyć opisy kategorii od dołu. To znaczy najpierw zajmij się opisem podkategorii a na końcu opisz główną kategorię.

Jak stworzyć dobry opis

Osoba decydująca się na zakup produktu w Twoim sklepie, widzi tylko to, co udostępnisz, dlatego stwórz opis rzetelnie, aby nie wprowadzić nikogo w błąd. Tworząc opisy skup się na korzyści, jakie Twój potencjalny klient nabędzie wraz z produktem. Na przykład dajmy na to, że prowadzisz sklep z akcesoriami dla dzieci. Chcesz stworzyć opis do maskotki z pozytywką, to oprócz kolorów i materiału, z jakiego jest wykonana zabawka napisz również, że maskotka gra delikatną kołysankę, która pomoże uspokoić się maluszkowi i ułatwi mu zasypianie, albo dodaj, że maskotka posiada zawieszkę dzięki, której z łatwością zaczepisz ją do fotelika, albo do wózka. Zadbaj o szczegóły.

Pamiętaj o emocjach!

Wiele osób robi zakupy pod wpływem emocji. Czasami są one niezaplanowane a klienci działają pod wpływem danej chwili. Może nie zabrzmi to najlepiej, ale spróbuj to wykorzystać. Klient nie może przymierzyć ubrań z Twojego sklepu, nie może niczego dotknąć, dlatego zawsze czyta opis danego produktu. Jeżeli będzie on konkretny i będzie zawierał wszystkie informację to z pewnością doda go do swojego koszyka. A dodatkowo po otrzymaniu przesyłki będzie zadowolony z zakupu, bo otrzyma produkt zgodny z opisem. A co za tym idzie? Ryzyko zwrotu jest niemalże zerowe.

  

Opis produktów model AIDA

Model AIDA przedstawia, w jaki sposób reklama oddziałuje na klienta. Przedstawia cztery działania, według których postępują konsumenci. Wykorzystaj wybrane przez siebie metody opisane poniżej i przekonaj nabywców do swoich produktów. Twoim głównym celem jest sprzedaż, ale nie zapominaj, że tylko klienci mają wpływ na to, jak wysoka ona będzie, dlatego pisz dla nich językiem korzyści. Nazwa AIDA pochodzi od słów attention, interest, desire i action, czyli jest to:

 

Zwrócenie uwagi (Attention)

Postaraj się tworzyć opisy na swoim sklepie tak, aby przyciągały uwagę odbiorcy. Może to być atrakcyjna cena albo dobrze wyeksponowana oferta promocyjna. Coś, co przyciągnie jego wzrok i zachęci do tego, aby zobaczyć więcej, zapoznać się z produktem i przeczytać o nim.

 

Zainteresowanie (Interest)

Wzbudź w kliencie zainteresowanie produktem. Pisz prostym, zrozumiałym językiem i nie przechwalaj swoich produktów. Niech opis będzie wyczerpujący, ale nie lej wody. Chodzi o to, aby opis produktu zawierał wszystkie niezbędne informacje z uwzględnieniem słów kluczowych, które wpłyną na pozycjonowanie produktu w wyszukiwarkach, ale przede wszystkim opis powinien być napisany językiem korzyści, aby wzbudzić u niego pożądanie.

 

Pożądanie (Desire)

Stwórz opis, który wywoła konkretne emocje u odbiorcy, tak aby przekonał się, że to jest ten produkt, którego szukał. Przedstaw wszystkie zalety produktu. Klient nie kupuje tylko produktu, ale korzyści, jakie będzie dzięki niemu miał. Musi mieć jasny przekaz, że ten produkt zaspokoi jego potrzebę.

 

Działanie (Action)

Wywołanie konkretnych emocji u klienta prowadzi do działania, czyli klient przekonał się do naszej oferty i zakupił produkt. Sukces!

 

Model AIDA

Podsumowanie

Spróbuj wyszukać w wyszukiwarce kilka sklepów, które oferują takie same produkty jak Ty, albo podobne. Zobacz, jakie mają opisy produktów, czy kategorii. Udało im się, bo są na samej górze. Ty też możesz, dlatego zainspiruj się i napisz lepsze. Algorytm wyszukiwarki promuje treści, które są oryginalne i unikalne. Dlatego zasada jest jedna i bardzo prosta. Chcesz, aby Twój sklep był zauważony? To nie kopiuj tych samych opisów, działaj i ulepszaj swój sklep małymi krokami, każdego dnia. Ten wpis jest tylko początkiem, który powoli wprowadzi nas w tematykę pozycjonowana. W kolejnych dowiesz się jak napisać opisy produktów pod SEO oraz rozwiniemy każde zagadnienie z zakresu pozycjonowania.

 

Zobacz jak pozycjonować sklep internetowy

Dołącz do naszej grupy na Facebooku – jak zarabiać we własnych sklepach internetowych!  

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

1 komentarz na “Opis produktów i kategorii w sklepie internetowym

  1. Zdecydowanie warto zainwestować czas w stworzenie unikatowych opisów. Ja zawsze zaczynam od kategorii i one stanowią cały szkielet ale jak sklep ma dość ograniczony asortyment to można wspierać się produktami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet