fbpx

Pierwsza sprzedaż po kilku dniach od startu. Poznaj sukces marki Vermme!

Każdy sklep to zupełnie inna historia, która może zainspirować Cię do działania. Dlaczego dziś decydujemy się na założenie sklepu internetowego? Rezygnacja ze sprzedaży stacjonarnej, konieczność przebranżowienia się w związku z obecną sytuacją, a może po prostu chęć spróbowania czegoś nowego? Zaprosiliśmy na rozmowę Magdę, właścicielkę sklepu VERMME, która podzieliła się z nami swoją historią. Przeczytaj i dowiedz się, jak tak naprawdę wyglądają początki budowania własnej marki odzieżowej w internecie.

Jak powstał pomysł na markę Vermme?

Vermme to odpowiedź na potrzebę – tak, jak szczerze opisuję na stronie sklepu, uważam, że na polskim rynku brakuje jakościowych i po prostu dobrych ubrań w cenach, które są akceptowalne.

Czy nazwa marki ma jakieś znaczenie? Nawiązuje do czegoś?

Vermme nawiązuje do wear me (ang. włóż mnie), co naturalnie kojarzy się z segmentem odzieżowym.

Dlaczego zdecydowałaś się na założenie sklepu internetowego? Skąd pomysł na działanie w branży fashion?

Zawodowo byłam związana z branżą mody. Miałam okazję pracować nad kampaniami dla produktów z tej kategorii. Teraz moje doświadczenia zawodowe związane są z digitalem, wprowadzaniem komunikacyjnie różnego rodzaju producentów na nowe kanały, jakim jest na przykład TikTok. Stąd też – poza zainteresowaniami prywatnymi – wydaje mi się, że dość efektywnie obserwuję to, co dzieje się w szeroko rozumianym marketingu, ale też jak rozwija się segment zakupów online. Chciałam spróbować swoich sił i zweryfikować wiedzę. Sklep online wydawał się optymalnym rozwiązaniem, który z jednej strony pozwala na rozwinięcie skrzydeł, a z drugiej jest o wiele bezpieczniejszy niż inwestycja w sklepy stacjonarne. Zwłaszcza, że mój partner zajmuje się digitalem – budową stron internetowych, projektowaniem komunikacji wizualnej. Zwyczajnie, połączyliśmy umiejętności w jeden projekt.

Zobacz sklep VERMME >>

Kto stoi za marką Vermme?

Vermme to ja i mój partner. Ja zajmuje się wizją kreatywną, skupiam się na doborze asortymentu, treści w naszych kanałach, tj. Social Media i stronie internetowej. Natomiast on wszelkimi kwestiami budżetowo-technicznymi.

Od kiedy działasz i jak wyglądały początki sklepu?

Praca nad sklepem rozpoczęła się stosunkowo niedawno – w lutym, więc tak naprawdę jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Ta rozmowa to dla nas dodatkowa motywacja i wzmocnienie przekonania, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Kiedy pojawił się pierwszy klient, pierwsza sprzedaż w sklepie?

Pierwsza sprzedaż była po pierwszych kilku dniach od startu działania sklepu.

Sprawdź stronę VERMME na Facebooku >>

Ile czasu dziennie poświęcasz na prace związane ze sklepem?

Nie traktuję tego, jak pracy, ale gdybym miała przełożyć to czasowo – jednego dnia to dwie godzinny, innego sześć. W zależności od ramowych założeń egzekucyjnych.

Masz na myśli to, że wszystko jest zależne od poszczególnych planowanych działań. Planowanie tworzenia i publikacji postów na social media albo dodanie nowych produktów na sklep, akcje promocyjne?

Dokładnie tak – to mam na myśli.

Na jakich kanałach reklamujesz sklep? Gdzie promujesz swoją markę?

Mamy dość dobrze rozbudowaną siatkę znajomych, którzy podobnie podchodzą do kwestii mody – zależy im na jakości, ale zgodnie twierdzą, że ceny proponowane przez bardziej znanych producentów są przewartościowane. Stąd, bardzo ważną rolę odgrywa poczta pantoflowa. Jesteśmy polecani. Z drugiej są to wieloletnie kontakty z Influencerami, których teraz, już bardziej prywatnie, mogę nazwać znajomymi i których wsparcie jest dla nas również efektywne biznesowo. Natomiast, tak jak wspomniałam – jesteśmy dopiero na początku drogi, a wierzymy, że budowanie bazy klientów i przede wszystkim zaufania, wymaga czasu.

Promujesz swój sklep w oparciu o polecenia i współpracę z influencerami, a czy może masz w planie korzystać z płatnych kanałów promocji jak Facebook Ads, Google Ads?

Zastanawiamy się nad efektywnością tych rozwiązań, ale na razie skupiamy się na wcześniej wymienionych przeze mnie ścieżkach.

Wspomniałaś też na początku o platformie TikTok, czy również tam chcesz promować produkty? Widzisz potencjał tej branży na tej platformie?

TikTok to nowe, ciekawe narzędzie, ale wydaje mi się decyzja o wejściu na ten kanał powinna być podejmowana na bazie analizy konkretnej branży, oferowanego produktu. Nie ma, niestety, jednoznacznej odpowiedzi.

Do kogo kierowana jest oferta Vermme? Kim jest klient Twojej marki?

#vermmegirls to kobiety w wieku 22-40, które umieją rozpoznać dobry skład, szukają zróżnicowanej oferty i zależy im na tym, aby znać pochodzenie produktu, który kupują.

Zaobserwuj VERMME na Instagramie >> 

Skąd pomysł, inspiracja na prowadzenie sklepu w minimalistycznym stylu?

Vermme to transparentność i ponadczasowość. Chcieliśmy, aby strona była wygodna i przejrzysta. Całą tę pracę wykonał mój partner i uważam, że w 100% odwzorował moje wyobrażenie o sklepie internetowym.

W jaki sposób ecat pomaga Ci w prowadzeniu biznesu? Dlaczego wybrałaś działanie w modelu full dropshippingu?

ecat to dostęp do naprawdę szerokiej bazy produktów – z tego, co kojarzę, jeśli chodzi o branżę odzieżową to jest ich kilkadziesiąt tysięcy, oferowanych przez kilkunastu producentów. Bardzo odpowiada nam również automatyzacja realizacji zamówień i bardzo sprawny kontakt z biurem obsługi klienta. Cały czas uczymy się pracy w oparciu o ten system – zdarzały nam się sytuacje, w których ze strony znikały produkty, co związane było z aktualizacją wtyczek. Widzimy, że system działa coraz lepiej i nie żałujemy podjętej decyzji.

Rozpoczęliście działania nad sklepem w lutym a już Wasz sklep osiąga sukcesy, możecie być inspiracją dla innych. Co powiedziałabyś teraz do osoby, która zastanawia się nad założeniem sklepu internetowego? Możesz masz dla niej jakąś radę na początek? Jak przyciągnąć, pozyskać tych pierwszych klientów?

Każdej osobie, która chce się rozwijać w tym segmencie polecam szczegółowy research oraz bardziej charakterologicznie – bycie wytrwałym. Moim zdaniem sprzedaż online to segment, który potrzebuje systematyczności i cierpliwości.

Dziękuję za rozmowę.

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet