fbpx

Pozycjonowanie – jak robić to dobrze?

Zaczniemy branżowym żartem.

– Jakie jest najlepsze miejsce aby ukryć coś cennego?

– 2 strona w wyszukiwarce Google – tam nikt nie zagląda.

Nie widzisz w tym nic zabawnego? Nie przejmuj się. Chciałem tylko Ci wskazać na istotę rzeczy: aby promować swój sklep/markę musisz być zauważalny w wyszukiwarkach. Najważniejsza z nich to Google. Im wyżej tym lepiej. Najlepiej tak, aby po wpisaniu zapytania przez potencjalnego klienta, Twoja oferta znajdowała się na pierwszej stornie wyszukiwarki – czyli w pierwszych 10 wynikach wyszukiwania.

To nie jest bułka z masłem

Choć może Ci się wydawać, że nie jest to takie trudne zadanie to musisz mi uwierzyć na słowo – jest. I to nawet bardzo. Tak bardzo, że tym zadaniem bardzo często zajmują się specjaliści. Skąd ta trudność?

Odpowiedź jest jedna: konkurencja. Wyobraź sobie, że istnieje milion sklepów sprzedających w sieci ten sam produkt. Może to być np. odzież damska. Wpisujesz w wyszukiwarce hasło „odzież damska”. Jak myślisz – jakie wyniki otrzymasz? Ułożone w porządku alfabetycznym? Chronologicznym? A może zupełnie losowo – aby każdy miał równe szanse? Cały czas pudło.

Aby zrozumieć schemat działania pozycjonowania powinieneś zadać pytanie sobie samemu: do jakiego sklepu chciałbym trafić po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarce? No na pewno chciałbyś, aby faktycznie sprzedawał odzież damską. Oprócz tego, dobrze jeśli sklep byłby odwiedzany także przez innych użytkowników. Im większa ich liczba, tym lepsza renoma sklepu. Jeżeli sklep posiada swój sklep offline to dobrze jakbyś zobaczył ten położony w Twojej okolicy.

Generalnie, sklepy pokazujące się w czołówce ofert powinny być gwarantem udanych zakupów. Skutecznych i przyjemnych. Google musi zobaczyć, że warto Twój sklep pokazać zainteresowanym produktem, który znajduje się w Twojej ofercie.

Do najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie strony zaliczyć można:

  • słowa kluczowe
  • treść na stronie internetowej
  • linki wewnętrzne
  • domena i jej historia

Słowa kluczowe

Słowami kluczowymi są słowa, które w jednoznaczny sposób określą Twój produkt bądź markę. Aby dobrze to zrozumieć, wyobraź sobie, że chcesz za użyciem 2-4 słów odnaleźć swój sklep internetowy w wyszukiwarce. Jakie by one były?

Pamiętaj, że im bardziej ogólne i powszechne słowo kluczowe tym gorzej dla Twojego pozycjonowania. Przykład: planujesz otworzyć internetową księgarnię dla dzieci. Twoim słowem kluczowym nie jest „książka” bo jest ono zbyt ogólne. Lepiej żeby to było „książki dla dzieci”, „wiersze dla dzieci”, „wierszyki dla dzieci”. Szukając swoich słów kluczowych możesz od razu ocenić pomysł na swój sklep online pod kątem doboru produktu. Staraj się dobierać tak kategorię aby możliwie ułatwić przyszłe prace związane z pozycjonowaniem.

Treść

Treść jaka będzie na stronie Twojego sklepu to jeden z najistotniejszych czynników jego wypozycjonowania. Istnieje wiele wytycznych, jakie powinien spełniać tekst aby uzyskać dobre rezultaty. Ilość słów, akapity, itp. To co jednak jest najważniejsze to jakość treści. Co to oznacza?

Dobry jakościowo tekst jest odpowiednio długi, posiada słowa kluczowe ale przede wszystkim jest unikatowy.  Nie jest sztuką kopiować i powielać teksty innych autorów. Na swojej stronie należy zadbać aby treści były autorskie i oryginalne. Taką stronę doceni zarówno Google jak i użytkownicy. To w końcu dla nich są przecież tworzone treści.

Linki wewnętrzne

Optymalizacja strony ma duże znaczenie dla pozycjonowania witryny. Teksty na Twojej stronie powinny być ze sobą połączone linkami, tj. odniesieniemi. Dzięki temu

poprawie ulega:

  • użyteczność strony
  • spadek współczynnika odrzuceń
  • indeksowanie witryny.

Historia domeny

Domenę możesz zarejestrować jako nową ale także przejąć tą, która już została zarejestrowana. Historia domeny ma znaczenie dla pozycjonowania, dlatego każde z rozwiązań będzie niosło w tym zakresie pewne konsekwencje.

Najtrudniejszą sytuacją jest gdy przejęliśmy domenę z brudną przeszłością. Co to oznacza? Mogła być zaspamowana i w konsekwencji nałożono na nią karę w postaci bana. W takim przypadku proces pozycjonowania będzie wydłużony o czas zdjęcia samej kary, co może trwać nawet kilka miesięcy.

Możesz się zapytać jaki jest zatem sens ryzykować z przejmowaniem zarejestrowanych domen? Po pierwsze może być tak, że domena na której chciałbyś postawić swój sklep internetowy jest już zajęta, a Tobie bardzo na niej zależy. Wtedy nie masz wyjścia. Po drugie, starsze domeny mogą stanowić przewagę w stosunku do tych świeżych w postaci wielu wartościowych linków przychodzących. Oczywiście taka strona musiałaby być już wcześniej dobrze prowadzona pod kątem pozycjonowania.

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.