fbpx

Pozycjonowanie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Już dawno podjąłeś decyzję o założeniu sklepu internetowego. Wybrałeś właściwą branżę, nazwę swojego sklepu, wszystkie produkty już zaimportowane. Twój sklep jest gotowy, ale wciąż nie masz sprzedaży? Jeżeli odpowiedziałeś na to pytanie „tak”, to koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł. Dowiesz się z niego jak pozycjonować swój sklep, tak aby coraz to więcej osób mogło trafić właśnie do Ciebie i kupić Twoje produkty.

Dziś otwarcie sklepu internetowego nie stanowi najmniejszego problemu. Wystarczy tylko, że masz pomysł na to, co chcesz sprzedawać i czas. Każdy, kto posiada sklep internetowy, dąży do tego samego celu. Chce, aby jego przychody były jak największe, ale żeby dojść do tego celu najpierw trzeba zadbać o widoczność swojego sklepu internetowego w wyszukiwarkach, aby pozyskać nowych klientów. Jeżeli chcesz aby Twój sklep zaistniał to musisz zacząć pozycjonować swoją stronę. Pozycjonowanie ma na celu zwiększyć widoczność Twojego sklepu w wynikach wyszukiwań w wyszukiwarce Google.

Wyniki wyszukiwania

Wpiszmy w wyszukiwarkę przykładowo frazę „sukienki na wesele”. Pierwsze wyniki, które nam się wyświetlą oraz strony z boku są reklamami płatnymi, sponsorowanymi. Dopiero poniżej wyświetlają się strony, które znalazły się tam w kolejności zależnej od słów kluczowych. Są to strony, które według algorytmu Google najbardziej pasują do naszej frazy, którą wpisaliśmy. Jeżeli chcemy trafić do tej pierwszej grupy, to musimy zapłacić. Za wyświetlanie strony w części reklamowej odpowiada usługa Google Ads. Możemy również sami zadbać o pozycjonowanie własnej strony. Niestety, nawet jeżeli może wydawać się to rzeczą prostą, to wcale takie nie jest.

W sieci istnieje wiele sklepów, które oferują te same produkty, ale nie musisz bać się firm konkurencyjnych. To, że jakaś marka istnieje na rynku dłuższy czas nie jest jednoznaczne, z tym że to ona pojawi się jako pierwsza w wyszukiwarce i klient wybierze właśnie ją. Bardzo ważne i do zapamiętania – w wyszukiwarkach wyniki stron nie są ustalane od najlepszych do najgorszych. Do najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie strony zaliczyć można słowa kluczowe, treść na stronie internetowej, linki, domenę i jej historię. 

czynniki wpływające na pozycjonowanie

Twoja pozycja w wyszukiwarce

Istnieje wiele czynników, od których zależy Twoja pozycja w wyszukiwarce, dlatego małymi krokami musisz dążyć do poprawy poniżej wymienionych rzeczy, aby Twój sklep był na wyższej pozycji a klienci częściej go odwiedzali.

Pisz autorskie opisy

Możesz pokazać, że jesteś lepszy od konkurencji. Stwórz własne, autorskie nazwy, opisy produktów i kategorii. W tworzeniu opisów pamiętaj do kogo piszesz, kim jest Twój odbiorca. Pisz konkretnie językiem korzyści. Klient kupi produkt, a ryzyko zwrotu jest mniejsze, bo w opisie produktu znalazł wszystkie wyczerpujące informacje na jego temat.

Dowiedz się więcej jak stworzyć opisy do produktów. 

Zdjęcia produktów

Niestety w większości przypadku nie mamy wpływu na to, jakie hurtownia wysyła nam zdjęcia. Możesz jednak zadbać o to, aby każde z nich opisać. Nazwa obrazka w ten sposób posłuży nam jako słowo kluczowe, w ten sposób klient wpisując daną frazę w wyszukiwarce może zobaczyć nasz produkt i przejść na stronę sklepu.

Zadbaj o aktualności

Spróbuj dopasować swoją ofertę do bieżących wydarzeń. W zależności od sezonu, okoliczności, świąt czy zbliżających się okazji np. Walentynki, czy Święta Bożego Narodzenia. Bądź w gotowości i zawsze o krok przed konkurencją. Z odpowiednim wyprzedzeniem promuj produkty z okazji zbliżającego się Święta. Będzie to miało lepszy wpływ na pozycjonowanie Twojego sklepu. Jeżeli np. prowadzisz sklep z bielizną, możesz już początkiem stycznia np. stworzyć kategorię na swoim sklepie „propozycje walentynkowe” i dodać do niej produkty.

Zacznij prowadzić bloga

Koszty na reklamę sklepu internetowego czy też posty sponsorowane mogą być bardzo wysokie, dlatego wiele właścicieli sklepów podejmuje decyzję o założeniu własnego bloga. Możesz tworzyć wpisy blogowe, w których umieścisz bezpośrednie linki do produktów na sklepie. Może to być blog z inspiracjami, poradami, jeżeli prowadzisz sklep z meblami bądź dodatkami i akcesoriami do domu. Możesz przygotować wpisy „Jak urządzić sypialnię” „Jakie mebelki wybrać do pokoju dziecka” i wiele innych! Pomysłów jest wiele i możesz je wykorzystać działając w każdej branży!

Co składa się na pozycjonowanie sklepu?

Na pozycjonowanie sklepu składa się wiele elementów i działań. SEO, contnet marketing, linki wewnętrzne i zewnętrzne oraz analityka internetowa.

co składa się na pozycjonowanie sklepu internetowego

Link building

Jest to jedna z podstaw pozycjonowania. Można powiedzieć, że jest to zdobywanie linków z innych stron do własnej. Kiedyś nie miało to znaczenia, ale teraz jedno jest pewne i niezmienne link powinien odznaczać się jakością. Możemy wyróżnić linki wewnętrzne i linki zewnętrzne. Linki wewnętrzne to takie, po których kliknięciu zostajemy przeniesieni na inną podstronę tej samej strony. Linki wewnętrzne zawsze wykorzystuj we wpisach blogowych. Możesz umieścić link do wcześniejszego artykułu. Prowadząc sklep internetowy nie zapomnij również o podlinkowaniu wszystkich banerów, które przeniosą oglądającego do innej kategorii, nowej kolekcji czy promocji. Linki zewnętrzne to donośniki, które znajdują się na innych stronach a docelowo prowadzą do naszej.

SEO

To skrót od pierwszych liter search engine optimization, czyli chodzi o to, aby treści, które pojawiają się na naszej stronie były jak najlepiej zoptymalizowane i wyświetlały się w najwyżej możliwe pozycji w wyszukiwarce Google. Aby tekst był dobrze napisany należy zadbać o odpowiedni dobór słów kluczowych.

Content marketing

Polega na tworzeniu oryginalnych i atrakcyjnych dla odbiorcy treści. Muszą one być zbudowane w taki sposób aby nakłonić go do określonego działania, czyli do zakupu określonego produktu. Content marketing polega na tym, że zarówno firma, jak i klient odnosi korzyści. Polega on przede wszystkim na budowaniu długotrwałych relacji z klientem.

Analityka internetowa

Jest niezbędna podczas prowadzenia sklepu. Dlaczego ? Pozwala ona zebrać wszystkie dane, które dotyczą tego, jaki jest ruch na stronie naszego sklepu. Główny cel to wzrost konwersji oraz poprawa widoczności w wyszukiwarkach. Dzięki analizie danych możemy poznać bardziej swoich klientów, z jakich stron do nas trafili i co przeglądali, ile czasu spędzili na naszej stronie i wiele innych.

Oczywiście wyżej wspomniane przez nas techniki metody to tylko kropla w morzu. Potraktuj ten wpis jako krótkie wprowadzenie. Wiemy, że temat pozycjonowania jest bardzo szeroki i trudny dla osób początkujących, dlatego w kolejnych wpisach rozwiniemy wyżej wymienione zagadnienia dotyczące pozycjonowania w Internecie.

Zobacz również jak promować sklep internetowy w Social Media!

 

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

1 komentarz na “Pozycjonowanie sklepu internetowego – od czego zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet