fbpx

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Pozycjonowanie sklepu internetowego jest niezwykle ważne i nie możemy go pominąć jeżeli zależy nam na sprzedaży. Z poniższego tekstu dowiesz się, że pozycjonowanie sklepu zwiększy widoczność Twojej strony i wygeneruje większy ruch.

Zaczniemy branżowym żartem.

– Jakie jest najlepsze miejsce aby ukryć coś cennego?

2 strona w wyszukiwarce Google – tam nikt nie zagląda.

Nie widzisz w tym nic zabawnego? Nie przejmuj się. Chciałem tylko Ci wskazać na istotę rzeczy: aby promować swój sklep/markę musisz być zauważalny w wyszukiwarkach. Najważniejsza z nich to Google. Im wyżej tym lepiej. Najlepiej tak, aby po wpisaniu zapytania przez potencjalnego klienta, Twoja oferta znajdowała się na pierwszej stornie wyszukiwarki – czyli w pierwszych 10 wynikach wyszukiwania. Choć może Ci się wydawać, że nie jest to takie trudne zadanie to musisz mi uwierzyć na słowo – jest. I to nawet bardzo. Tak bardzo, że tym zadaniem bardzo często zajmują się specjaliści. Skąd ta trudność?

Konkurencja

Wyobraź sobie, że istnieje milion sklepów sprzedających w sieci ten sam produkt. Może to być np. odzież damska. Wpisujesz w wyszukiwarce hasło „odzież damska”. Jak myślisz – jakie wyniki otrzymasz? Ułożone w porządku alfabetycznym? Chronologicznym? A może zupełnie losowo – aby każdy miał równe szanse? Cały czas pudło.

Aby zrozumieć schemat działania pozycjonowania powinieneś zadać pytanie sobie samemu: do jakiego sklepu chciałbym trafić po wpisaniu tego hasła w wyszukiwarce? No na pewno chciałbyś, aby faktycznie sprzedawał odzież damską. Oprócz tego, dobrze jeśli sklep byłby odwiedzany także przez innych użytkowników. Im większa ich liczba, tym lepsza renoma sklepu. Jeżeli sklep posiada swój sklep offline to dobrze jakbyś zobaczył ten położony w Twojej okolicy.

Generalnie, sklepy pokazujące się w czołówce ofert powinny być gwarantem udanych zakupów. Skutecznych i przyjemnych. Google musi zobaczyć, że warto Twój sklep pokazać zainteresowanym produktem, który znajduje się w Twojej ofercie.

Do najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie strony zaliczyć można:

  • treść na stronie internetowej
  • linki zewnętrzne
  • historia domeny

Treść

Jakość

Treść jaka będzie na stronie Twojego sklepu to jeden z najistotniejszych czynników jego pozycjonowania. Istnieje wiele wytycznych, jakie powinien spełniać tekst aby uzyskać dobre rezultaty. Przede wszystkim jakość. Co to oznacza?

Dobry jakościowo tekst jest odpowiednio długi, posiada słowa kluczowe ale przede wszystkim jest unikatowy.  Nie jest sztuką kopiować i powielać opisy produktów. Na swojej stronie należy zadbać aby treści były autorskie. Taką stronę doceni zarówno Google jak i użytkownicy.

Słowa kluczowe

Słowami kluczowymi są wyrazy, które w jednoznaczny sposób określą Twój produkt bądź markę. Aby dobrze to zrozumieć, wyobraź sobie, że chcesz z użyciem 2-4 słów odnaleźć swój sklep internetowy w wyszukiwarce.  Zadbaj o to, aby pojawiały się one w treściach na Twojej stronie możliwie jak najczęściej.

Pamiętaj, że im bardziej ogólne i powszechne słowo kluczowe tym gorzej dla Twojego pozycjonowania. Przykład: planujesz otworzyć internetową księgarnię dla dzieci. Twoim słowem kluczowym nie jest „książka” bo jest ono zbyt ogólne. Lepiej żeby to było „książki dla dzieci”, „wiersze dla dzieci”, „wierszyki dla dzieci”. Szukając swoich słów kluczowych możesz od razu ocenić pomysł na swój sklep online pod kątem doboru produktu. Staraj się dobierać tak kategorię aby możliwie ułatwić przyszłe prace związane z pozycjonowaniem.

Historia domeny

Domenę możesz zarejestrować jako nową ale także przejąć tą, która już została zarejestrowana. Historia domeny ma znaczenie dla pozycjonowanie, dlatego każde z tych rozwiązań będzie niosło w tym zakresie pewne konsekwencje.

Najtrudniejszą sytuacją jest gdy przejęliśmy domenę z brudną przeszłością. Co to oznacza? Mogła być zaspamowana i w konsekwencji nałożono na nią karę w postaci filra lub bana. W takim przypadku proces pozycjonowania będzie wydłużony o czas zdjęcia samej kary, co może trwać nawet kilka miesięcy.

Możesz się zapytać jaki jest zatem sens ryzykować z przejmowaniem zarejestrowanych domen? Po pierwsze może być tak, że domena na której chciałbyś postawić swój sklep internetowy jest już zajęta, a Tobie bardzo na niej zależy. Wtedy nie masz wyjścia. Po drugie, starsze domeny mogą stanowić przewagę w stosunku do tych świeżych w postaci wielu wartościowych linków przychodzących. Oczywiście taka strona musiałaby być już wcześniej dobrze prowadzona pod kątem pozycjonowania.

Linki zewnętrzne

O linkach zewnętrznych wspominaliśmy już przy okazji artykułu dotyczącego prowadzenia bloga. Cały ten układ działa na tej samej zasadzie.  Im więcej linków na zewnętrznych serwisach, które prowadzą do naszego sklepu tym lepiej dla jego pozycjonowania. Oczywiście nie liczy się tylko ilość linków ale także ich jakość. Jeden link ze strony o wysokim rankingu w wyszukiwarce, daje dużo lepszy efekt niż dużo linków z portali o słabym rankingu.

Aktualnie najlepsza metodą pozyskiwania efektywnych linków zewnętrznych jest współpraca z blogerami oraz portalami branżowymi. Chodzi o różnego rodzaju wpisy polecające nasz sklep bądź konkretny produkt. Niestety jest dość drogie rozwiązanie, gdyż tego typu wpisy są najczęściej odpłatne. Im strona ma większą renomę tym drożej. Dlatego tak ważne jest prowadzenie własnego bloga eksperckiego.

Czy wiesz jak promować sklep internetowy w social mediach ?

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet