fbpx

Praktyczny poradnik: jak prowadzić bloga w sklepie internetowym?

Poradnik: jak prowadzić bloga w sklepie internetowym?

Zapewne słyszałeś o tym, że blog firmowy jest świetnym narzędziem do promocji swojego biznesu. Zastanawiasz  się jednak: czy blogowanie rzeczywiście ma jakiekolwiek przełożenie na realizację założonych celów marketingowych? Odpowiadamy: „jak najbardziej tak!”, ale pod warunkiem, że odpowiednio wykorzystasz siłę tego narzędzia komunikacji. W tym poradniku chcemy Ci przekazać garść cennych wskazówek, które pomogą Ci w rozpoczęciu przygody z prowadzeniem bloga firmowego.

 

Czym jest blog firmowy?

Blog firmowy to coś więcej niż zestaw artykułów  opowiadających o tym co się dzieje w firmie. To baza wiedzy dla Twoich potencjalnych klientów. Stanowi przestrzeń, w której mogą oni znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania powiązane z obszarem Twojej działalności. Jest to też narzędzie marketingowe, przy pomocy którego możesz zwiększyć swoją widoczność w przestrzeni Internetu, a co za tym idzie – oferuje możliwość pozyskania nowych klientów i wzmocnienia Twojej pozycji na rynku.

 

Od czego zacząć prowadzenia bloga?

1. Na początek najważniejsze: załóż bloga w tej samej domenie, w której jest Twoja strona www.

Dlaczego jest to tak ważne? Blog, jak już wiesz, wiąże się z olbrzymim potencjałem związanym z optymalizacją witryny pod kątem SEO. Bez tego teksty nie będą dobrze widoczne w wyszukiwarce, a Ty stracisz możliwości, które mogłyby one za sobą nieść.

2. Określ do kogo piszesz

Zastanów się: kto będzie odbiorcą rozwiązań, jakie oferujesz. Bloga nie piszesz dla siebie, dlatego musisz dokładnie wiedzieć: kim jest Twój klient , co go interesuje, jakie są jego problemy i potrzeby.

3. Pisz językiem, który jest zrozumiały dla Twoich klientów

Ty jesteś ekspertem w swojej branży. Ale czy są nimi Twoi klienci? Niekoniecznie. Nawet jeśli mają dość dobre pojęcie o tym co robisz, to nie muszą znać specjalistycznego języka, którym posługujesz się na co dzień. Dlatego treści na Twoim blogu muszą być dopasowane do odbiorców. Jeśli zwracasz się do osób, które są spoza branży, stosuj prosty i zrozumiały język. Natomiast w chwili, w której kierujesz wpisy do osób znających „zaplecze techniczne” Twojej branży, możesz sobie pozwolić na bardziej techniczne opisy i zwroty.

4. Przygotuj listę zagadnień, które zainteresują Twoich odbiorców

Skoro już ustaliłeś kto może potencjalnie czytać Twojego bloga… teraz czas zastanowić się nad tym o jakich zagadnieniach napisać, aby zainteresować czytelników i rozwiązać ich problemy. Świetnym pomysłem jest tzw. ,,burza mózgów” – najlepiej jeśli jest przeprowadzona w większym zespole. Wypiszcie wszystkie zagadnienia, związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością, które mogą się wydać interesujące. Pamiętaj: nie chodzi tylko o wąską listę tych ściśle powiązanych z sednem oferty. Im szerzej spojrzysz na swoją niszę, tym więcej pomysłów znajdziesz na tematy, które możesz opisać w kolejnych wpisach na blogu. Dodatkowych inspiracji warto też poszukać w bieżących trendach w sieci. 

5. Sporządzaj porównania produktów 

Sprzedajesz asortyment różnych producentów? A może posiadasz w ofercie kilka modeli konkretnego towaru? Jeśli tak, to klient może mieć problem z szybkim wyborem. Ułatw mu to zadanie i pokuś się o przygotowanie porównania. Takie teksty trafią do osób, które już wiedzą, że chcą kupić określony produkt, ale wahają się w kwestii wybrania określonego modelu. 

6. Stwórz harmonogram publikacji wpisów

Aby blog skutecznie pełnił swoją rolę marketingową, musi być systematycznie aktualizowany. Jak regularnie? Trzeba na to spojrzeć racjonalnie – zwłaszcza, że na blogu liczą się przemyślane treści, a nie zwykłe „zapychacze”. Dlatego na ich przygotowanie trzeba poświęcić sporo czasu – choćby na zebranie materiałów, czy poukładanie całości w spójny artykuł. Optymalnym rozwiązaniem jest publikowanie nowego tekstu co najmniej dwa razy w miesiącu, a jeszcze lepiej – raz na tydzień. Tu  oczywiście nie ma sztywnych reguł. Jedno jest pewne: jeśli ustalisz grafik publikacji – trzymaj się go.

Na początek zacznij od jednego tekstu miesięcznie. Z czasem, gdy zdobędziesz więcej wprawy, możesz zwiększać częstotliwość publikacji. Co istotne… pamiętaj też, że w proces przygotowywania artykułów możesz też zaangażować swoich pracowników. Zmniejszysz tym samym obciążenie związane z blogowymi obowiązkami spoczywające na jednej osobie. Takie rozwiązanie pozwala  również poznać czytelnikom innych członków zespołu.

Jeżeli jednak czujesz, że możesz mieć problem z utrzymaniem regularności pisania. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów. Zamawiając profesjonalne teksty na bloga: oszczędzasz czas i zyskujesz gwarancję, że publikowane treści będą niosły ze sobą wysoki potencjał marketingowy. Przy współpracy z agencją copywriterską nie tracisz kontroli nad treścią artykułów na Twoim blogu. Kiedy powstaną, trafią do Ciebie do autoryzacji.

Pamiętaj: Jakiekolwiek rozwiązanie wybierzesz– samodzielne prowadzenie bloga czy nie –  warto wykorzystać dane możliwości. Co prawda, aby pisanie bloga przyniosło pożądane rezultaty, musi upłynąć trochę czasu. Jeśli jednak będziesz trzymać się powyższych wskazówek to gwarantujemy, że z czasem Twoja inwestycja przyniesie efekty. 🙂

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.