fbpx

Stopka strony w sklepie internetowym i jej optymalizacja

Stopka strony w sklepie internetowym

Stopka w sklepie e-commerce to sekcja, którą ma każda witryna internetowa, ale często jest ona niewykorzystywana. W tym artykule porozmawiamy o zaniedbanej stopce. Cóż, powinieneś się tym zainteresować, ponieważ klient może się nią zainteresować.  Gdy klient odwiedza Twoją witrynę, masz dwie lub trzy sekundy, aby naprawdę przekazać, o czym jest Twoja witryna i go zainteresować. Dotarcie do Twojej stopki to wielki wyczyn! Oznacza to, że albo użytkownik jest zainteresowany i dalej przewija, albo szuka konkretnych informacji.

 

Podaj informacje kontaktowe

W górnej części ekranu powinny znajdować się informacje kontaktowe, ale niektórzy użytkownicy przyzwyczaili się do szukania adresu kontaktowego w stopce strony. Upewnij się więc, że jest tam widoczny numer telefonu lub adres e-mail. Ukrycie go za linkiem to kiepski pomysł. Wyświetl także adres fizyczny i godziny pracy. To buduje zaufanie użytkowników. Jest to również miejsce na umieszczenie linku „Skontaktuj się z nami”. Niektóre witryny popełniają błąd, podając swój link kontaktowy tylko w menu strony.

 

Zachowaj klasę.

Organizując stopkę, pomyśl o tym jak o wystroju księgarni. Co się stanie, jeśli wejdziesz do księgarni, a tam będzie bałagan? Szukasz konkretnej książki lub książki na określony temat, a na półkach są losowo ułożone książki. Z pewnością szybko się zniechęcisz i pójdziesz szukać pożądanej książki w innej księgarni. Może się to również zdarzyć w Twojej witrynie internetowej.

Chcesz ułatwić klientom odnalezienie informacji, które chcą znaleźć w Twojej stopce? Najlepiej oznacz swoje sekcje, aby uniknąć nieporozumień. Zorganizowana stopka nie tylko sprawia, że jest ona łatwiejsza i wygodniejsza dla Twoich klientów, ale także lepiej wygląda. Nikt nie lubi niechlujnego, chaotycznego sklepu.

 

Zbuduj swoją bazę.

Stopka to świetne miejsce na dodanie zapisu do newslettera! Nie wpadaj jednak w pułapkę stereotypowej nudy, pisząc: „Zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać oferty i aktualizacje!” niewiele osób będzie chciało otrzymywać Twoje e-maile… chyba że oferujesz wartość lub już Cię znają. Zamiast tego zaoferuj coś wartościowego, na przykład kod rabatowy, darmowy ebook lub darmowy dostęp do wybranego szkolenia. Sprecyzuj co oferujesz, i upewnij się, że zostało to dostarczone. Klient wiele Ci wybaczy, ale nigdy nie zapomni jeśli go zawiedziesz. 

Proste. Prawda?

 

Czy  dane kontaktowe, takie jak numer telefonu lub adres e-mail, są widoczne w stopce strony? Sprawdź, czy układ jest zorganizowany z nagłówkami sekcji lub kolumn.  Czy zbierasz adresy e-mail lub numery telefonów komórkowych budując bazę newslettera? Zrób listę rzeczy, nad którymi trzeba popracować i podejmij działanie! Możesz także kupić gotowy, zatowarowany i zoptymalizowany e-sklep tutaj: https://katalog.ec-at.com/

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.