fbpx

Strategia komunikacji sklepu w mediach społecznościowych.

Strategia komunikacji sklepu w mediach społecznościowych

Prowadzisz swój własny sklep internetowy i chcesz zadbać o lepszą komunikację w mediach społecznościowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę tego, o czym warto pamiętać tworząc komunikaty na media społecznościowe. Sprawdź i dowiedz się jak stworzyć strategię komunikacji, która zbuduje spójny wizerunek sklepu, a także zaciekawi i zaangażuje Twoich klientów.

 

Wyznacz cel

Zanim rozpoczniesz prowadzenie działań swojego sklepu w mediach społecznościowych, wyznacz cel jaki chcesz osiągnąć prowadząc strony na Facebooku, Instagramie, TikToku lub w innych serwisach. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od tego będą zależały Twoje dalsze działania, a także sposób kreacji komunikatów.

 

Bądź regularny

Jeśli decydujesz się na prowadzenie działań w mediach społecznościowych, to bądź w tym konsekwentny. Zadbaj o regularność publikowania treści na stronie Twojego sklepu na Facebooku. Pomocna może tu być możliwość planowania publikacji treści. W Narzędziach do Publikacji masz możliwość stworzenia posta, a następnie wybrania daty i godziny, w której chcesz by został automatycznie opublikowany. Obecnie platforma M. Zuckerberga umożliwia już zaplanowanie postów bezpośrednio z Facebooka także na Instagramie.

Dodatkowo: przydatną funkcjonalnością może być dla Ciebie Terminarz, w którym masz możliwość podglądu zarówno już opublikowanych, jak również zaplanowanych postów na Twojej stronie na Facebooku (platforma udostępnia w tym miejscu 2 rodzaje widoku: tygodniowy i miesięczny).

 

Bądź spójny

Zadbaj o to, aby treści jakie udostępniasz w mediach społecznościowych zgadzały się z tym, co przekazujesz swoim klientom w innych kanałach komunikacji (np. strona internetowa, wysyłane newslettery). Uważaj: jeśli Twoje komunikaty i publikowane treści będą sprzeczne względem siebie, to ucierpi na tym autentyczność marki Twojego sklepu.

 

Bądź na bieżąco

Bądź na bieżąco zarówno z tym co się dzieje w Twoim sklepie. Obserwuj to, co się dzieje na profilach marki Twojego sklepu w mediach społecznościowych i staraj się na bieżąco, jak najszybciej reagować. Mogą to być np. komentarze i wiadomości obecnych (lub potencjalnych) klientów. Być może ktoś przed dokonaniem zakupu ma pytanie dotyczące produktu, albo osoba która kupiła już produkt w Twoim sklepie chce zapytać o swoje zamówienie. Nie bój się budować dialogu ze swoimi klientami.

Bądź na bieżąco również z tym co się dzieje na zewnątrz, tzn. w branży i w ogóle w świecie. Dzięki trzymaniu ręki na pulsie i uważnej obserwacji, masz możliwość reakcji, dopasowania swojej oferty, a także zastosowania tzw. real time marketingu.

 

Daj do siebie dotrzeć

Promuj stronę swojego sklepu w mediach społecznościowych oraz media społecznościowe na stronie internetowej sklepu. Pamiętaj, że social media dają możliwość zarówno łatwego dotarcia do odbiorców, jak również interakcji z nimi i budowy społeczności wokół marki sklepu. Zadbaj zarówno o informacje o stronie internetowej sklepu w kanałach społecznościowych, jak również o wtyczki na stronie, dzięki którym Twoi odbiorcy łatwo dotrą ze strony na profile sklepu na Facebooku, czy Instagramie.

Miejsca na stronie sklepu na Facebooku, których nie możesz przegapić uzupełniając dane, to przede wszystkim dane kontaktowe. Znajdziesz tam rubryki zarówno na adres www swojego sklepu internetowego, jak również na dane kontaktowe (numer telefonu, adres e-mail itd). Jeśli promujesz w treści postów konkretne produkty: możesz oznaczyć je na Facebooku (po wcześniejszym dodaniu ich do zakładki Sklepu), a także możesz wkleić odpowiedni link.

Na stronie internetowej sklepu uzupełnij rubryki z adresami do profili w mediach społecznościowych.

 

Poznaj swoich odbiorców

Poznaj swoich odbiorców. Z pomocą takich narzędzi jak Statystyki na Facebooku oraz Google Analytics masz możliwość sprawdzenia nie tylko wyników, jakie osiągają publikowane przez Ciebie treści (np. zasięg postów i reklam, liczby wyświetleń strony, ilość kliknięć w link, liczba nowych polubień itp.), ale możesz się także dowiedzieć do kogo docierasz ze swoim komunikatem. Z pomocą tych narzędzi masz możliwość poznania struktury demograficznej osób, które lubią i odwiedzają Twój sklep: według płci, wieku, miast i państw. Możesz również sprawdzić w jakich godzinach Twoja grupa odbiorców jest aktywna w Internecie.

 

Dopasuj komunikację Twojego sklepu do swoich odbiorców

Jeśli już poznałeś bliżej swoich odbiorców, to prawdopodobnie jesteś w stanie w jakiś sposób ich scharakteryzować. Postaraj się dopasować do nich sposób swojej komunikacji: zarówno pod kątem używanego języka, stylu i rodzaju treści, jak również godzin, w których publikujesz posty na stronach Twojego sklepu w mediach społecznościowych. Dzięki temu łatwiej nawiążesz więź i nić porozumienia ze swoimi odbiorcami.

 

Bądź oryginalny. Zadbaj o własny styl komunikacji: dodawaj ciekawe treści, angażuj.

Tworząc treści na stronę swojego sklepu lub do mediów społecznościowych staraj się zbudować autentyczność i oryginalność. Spróbuj nie powielać schematów, które Twój klient znajdzie w innych miejscach. Postaraj się wypracować własny styl komunikacji dla swojego sklepu internetowego. Stwórz w swojej komunikacji wartość dodaną dla odbiorcy, która będzie zachęcać do ponownego odwiedzenia stron Twojego sklepu.  Co więcej, dodając ciekawe i wyróżniające się treści masz szansę wybić się z gąszczu publikacji, które osoba obserwująca stronę Twojego sklepu widzi w swoim newsfeedzie na Facebooku czy Instagramie.

 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.