fbpx

Trendy e-commerce w 2022 roku

Trendy w e-commerce w 2022 roku

Z roku na rok błyskawicznie rośnie udział sprzedaży w sklepach internetowych. Przybywa klientów, którzy przed pandemią nie robili zakupów online, a teraz docenili ich wygodę. Aby odnieść sukces w tym dynamicznie rozwijającym się obszarze, warto znać kluczowe trendy, które nabiorą znaczenia w nadchodzących latach. Jakie to trendy? O tym dowiecie się więcej w poniższym artykule.

Ekologia jednym z głównych trendów, także na rynku e-commerce.

Z obserwacji rynku wynika, że klienci coraz częściej przywiązują wagę do ochrony środowiska i oczekują tego samego od marek. Eko trendy będą więc przybierać na sile. Najczęściej przejawia się to przy opakowaniach paczek- zarówno jeśli chodzi o: materiał pakowania, jak i wypełnienie pudełka, niskoemisyjny transport, eliminację plastiku w produktach, stosowanie biodegradowalnych opakowań i wspieranie ekologicznych akcji społecznych. To jedyny sposób na pozyskanie konsumentów, którzy są coraz bardziej świadomi koniecznych zmian. Doceniane są również działania, takie jak: dostawy do dedykowanych punktów odbioru i paczkomatów, dostawy realizowane pojazdami elektrycznymi, a także opakowania na wymiar. Dane z przeprowadzonych sondaży pokazują, że blisko 90 procent e‑konsumentów uważa informacje o ocieplaniu się klimatu i katastrofie klimatycznej za prawdziwe. To również przedstawiciele tej grupy są bardziej zainteresowani aktualną sytuacją klimatyczną i śledzą na bieżąco najnowsze doniesienia.

Karton – dlaczego warto?

Opakowania z kartonu są nie tylko ekologiczne, lecz także ekonomiczne. Karton to też element budowania zaufania klienta do marki. Jak mówią eksperci: podejmując decyzje zakupowe, konsumenci wybierają marki i firmy, które kierują się polityką zrównoważonego rozwoju oraz są przejrzyste w swoich działaniach i zgodne z ich podstawowymi wartościami. Wreszcie: karton to dobre rozwiązanie ze względu na ekologię. Po pierwsze, opakowania papierowe są bowiem najczęściej przetwarzanym materiałem opakowaniowym na świecie. Po drugie, opakowania z kartonu w łatwy sposób można dopasować wielkością i rozmiarem do przewożonych w nich towarów. Efekt? Optymalizacja zarówno kosztów wysyłki, jak i czasu pakowania i miejsca w magazynie oraz rezygnacja z dodatkowych wypełniaczy do kartonów. Świadomość konieczności działań chroniących planetę to kierunek, w którym idzie cały świat – również e-commerce. W roku 2022 jednym z głównych zadań sklepów internetowych będzie dostosowanie swojego biznesu do takich wymogów. Można się spodziewać, że te kluczowe aspekty oferty będą mieć wpływ na ostateczną decyzję zakupową konsumentów.

Budowanie świadomości marki poprzez kanał TikTok

Kolejnym trendem zyskującym na znacznej popularności jest z pewnością TikTok . Każda nowa firma powinna rozważyć start działań w tym kanale. Promują się tutaj nie tylko marki modowe czy lifestylowe, ale również te działające w sektorze technologicznym i IT. Odbiorcy TikToka są bardzo otwarci na poznawanie nowych brandów oraz dokonywanie zakupów. Przedsiębiorcy zorientowali się, że aplikacja ta jest doskonałym sposobem na pozyskanie nowych klientów, co potwierdzają zresztą badania na temat skuteczności multimedialnych kreacji w strategii marki. Trzeba jednal dobrze zrozumieć swoich potencjalnych odbiorców, tak aby móc trafnie dopasować do nich swoją kreację reklamową. TikTok daje nam szereg możliwości i nie musimy posiadać profesjonalnego sprzętu i umiejętności, aby móc stworzyć coś naprawdę ciekawego i przyciągającego uwagę.

Potęga przekazu

Dla wszystkich tych, którzy tworzyli już reklamy w innych mediach społecznościowych, rozpoczęcie swojej przygody na TikToku nie będzie problematyczne. Pomimo tego, zawsze możemy zrobić jakiś błąd, który może sporo kosztować naszą firmę. Jak tego uniknąć? Mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest opanowanie TikToka poprzez czytanie i oglądanie licznych poradników oraz praktykę. Drugim wyjściem jest regularne korzystanie z agencji social media, która w mediach społecznościowych i marketingu internetowym czuje się jak ryba w wodzie. W przypadku agencji social media możemy zdecydować się na współpracę jednorazową, jak również współpracę stałą. W przypadku takiej dziedziny jak Internet musimy być na bieżąco ze wszystkim, a więc polecamy jednak stałą współpracę. Wówczas agencja zna naszą firmę i może zaproponować działania długoterminowe. Cały media plan może być przygotowany z dużym wyprzedzeniem – w wielu branżach to się naprawdę sprawdza.

Jedno jest pewne – TikTok to absolutny hit !

Szybkie i darmowe zwroty

W 2022 roku sprzedaż w e-sklepach z pewnością upłynie pod znakiem szybkich i darmowych zwrotów. Duże marki przyzwyczaiły już klientów swoich sklepów internetowych do możliwości darmowego i łatwego zwrotu towaru. Sporym ułatwieniem w obsłudze procesu zwrotów w sklepie online mogą być usługi fulfillmentu. Wbrew pozorom nie są to tylko usługi magazynowe. Fulfillment może obejmować praktycznie wszystkie etapy realizacji zamówienia złożonego przez klienta sklepu internetowego, włącznie z obsługą zwrotów. Co więcej, na takie rozwiązanie decydują się coraz częściej małe i średnie sklepy, które mierzą się z coraz większą liczbą zamówień. W wielu przypadkach oddanie części obowiązków profesjonalnej firmie zewnętrznej okazuje się dla właścicieli e-sklepów nie tylko wygodnym, ale również bardzo opłacalnym sposobem.

Przewaga nad konkurencją

Korzystanie z usług fulfillmentu to nie tylko korzyści finansowe, ale także przewaga konkurencyjna. Daje nam nieograniczone możliwości pakowania zamówień – spersonalizowane bileciki, kolorowa bibuła czy próbki produktów to opcje, które umożliwia większość operatorów. Te, pozornie błahe, detale budują lojalność i zaangażowanie konsumentów.

Możliwość ekspansji zagranicznej

Fulfillment to także świetne rozwiązanie dla tych, którzy planują rozszerzyć sprzedaż na rynki zagraniczne. W całym procesie ekspansji najwięcej obaw budzą właśnie kwestie logistyczne – koszt i czas dostawy, podatki, cła oraz obsługa zwrotów. Powierzając logistykę zewnętrznemu podmiotowi możemy być pewni, że wszystkie powyższe zostaną bezproblemowo zrealizowane na najwyższym poziomie.

Odroczone płatności

Warto zwrócić uwagę również na nowe zwyczaje zakupowe – tzw. płatności odroczone. Model kup teraz, zapłać za miesiąc albo nawet później, rozwija się coraz prężniej. Płatności odroczone to obecnie jeden z najważniejszych trendów w e-commerce. Usługa, o której kilka lat temu jeszcze niewiele osób słyszało, dziś staje się nieodzowna dla każdego sklepu internetowego, który chce zwiększać obroty. Umożliwia konsumentowi zamówienie paczki i płatność po kilkudziesięciu dniach, z tym że sklep od razu otrzymuje należność i może przystąpić do realizacji zamówienia. Natomiast konsument po otrzymaniu przesyłki może np. przymierzyć ubranie i w razie rezygnacji z zakupu odesłać bez konieczności angażowania własnych środków. Wśród głównych czynników napędzających tak dynamiczny rozwój wymienia się: szeroką liczbę korzyści dla klientów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a także nawiązywanie kolejnych partnerstw pomiędzy firmami takimi jak PayPo czy Twisto. Z punktu widzenia kupującego jest to atrakcyjna opcja, gdyż nie przeciąża ona domowego budżetu. Zważywszy również na fakt obostrzeń epidemiologicznych, które mocno odbijają się na gospodarce, płynność finansowa to jedna z tych rzeczy, o które walczy wiele biznesów . Ten fakt sprawia, że usługa płatności odroczonych z pewnością będzie zyskiwała na popularności.

Sztuczna inteligencja – wykorzystanie AI

Wszelkie rozwiązania z zakresu AI już od kilku lat rozwijają rynek e-commerce. Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w szeregu automatyzacji procesów sprzedażowych oraz działań marketingowych w celu skuteczniejszego docierania do klientów. Według wstępnych prognoz przewiduje się, że w 2022 roku jak i w kolejnych latach, AI jeszcze bardziej zdominuje handel, wypierając standardowe interakcje na płaszczyźnie klient-sprzedawca. Płynące z tego pozytywne korzyści odczują obie strony. Dla sprzedających swoje towary to z pewnością ogromna oszczędność czasu dzięki automatyzacji procesów, a dla klienta – jeszcze łatwiejsze dotarcie do produktu, którego szuka oraz wsparcie w problemach zakupowych dzięki możliwości konsultacji z chatbotem.

Zakupy głosowe- Voice bot, chatbot, Visual AI, rzeczywistość rozszerzona

Pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła proces cyfryzacji konsumentów oraz zmieniła ich dotychczasowe nawyki. Wraz z rosnącym udziałem handlu elektronicznego, pojawiają się rozwiązania ułatwiające klientom poruszanie się po sklepach internetowych i dokonywanie właściwych wyborów. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (AI) pomogą sprzedać towar. Przewiduje się, że interaktywna sztuczna inteligencja może stać się nowym standardem obsługi klienta. Szacuje się że przy odpowiednim zastosowaniu rozwiązań sztucznej inteligencji, rentowność w handlu detalicznym i hurtowym może wzrosnąć nawet o 59 proc. zaledwie do 2035 roku. Tak więc rozmowy z wirtualnymi asystentami dla większości odbiorców będą stanowić wygodniejszą alternatywę, która w przyszłości może stać się głównym sposobem korzystania z urządzeń mobilnych.

Podsumowując, analizując najnowsze trendy, jakie pojawiły się na rynku, nie można zaprzeczyć, że w ciągu najbliższych lat w świecie marketingu internetowego nastąpią spore zmiany. Stopień świadomości klientów wzrasta wraz z tempem wzrostu digitalizacji gospodarki. Konsumenci cenią sobie wygodę, łatwość dostępu do szerokiego asortymentu produktów, szybkie dostawy oraz ekologiczne rozwiązania. Powyższe czynniki niewątpliwe wpłyną na działania wielu przedsiębiorstw. Z pewnością będzie to wymagało ciągłej pracy nad rozwijaniem własnych platform komunikacyjnych i sprzedażowych, tak aby móc spełnić coraz to większe oczekiwania klientów.

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.