fbpx

user generated content – darmowe promowanie?

Co to jest UGC?

User generated content (UGC), często nazywany również generated media (CGM) oraz earned content, to treści tworzone przez użytkowników, czyli końcowych odbiorców, którzy nie tworzą contentu zawodowo. To właśnie z inicjatywy użytkowników, dobrowolnie tworzone są contenty, które promują markę (marka jednak nie zleca promowania, ewentualnie zachęca organizowanymi konkursami).Określeniem UGC nazwać należy wszystko, co stworzone zostało przez użytkowników od tekstów, postów na portalach społecznościowych aż po filmiki i zdjęcia na ich kanałach. 

Pojęcie user generated content pierwszy raz rozpowszechniło się w 2005 roku i było odzwierciedleniem zmian technologicznych w nowych mediach.

User Generated Content pochodzić może z dwóch źródeł:

 • top downs 
 • bottom ups

Pod nazwą top downs kryją się blogerzy, dziennikarze, influencerzy kreujący trendy, twórcy. Mówiąc o bottom ups mamy na myśli ludzi o podobnych zainteresowaniach do Twoich użytkowników. Mogą to być ich znajomi, przyjaciele, rodzina. 

Aby mówić, że materiał jest UGC należy wziąć pod uwagę trzy aspekty

User generated content:

 • posiada wkład twórczy autora. Oznacza to, że niesie ze sobą jakąś wartość, nie jest to kopiowanie pracy innego człowieka. 
 • nie jest tworzony przez profesjonalistę, osobę powiązaną lub zatrudnioną przez markę. UCG tworzy niezależny użytkownik, który nie czerpie z tego korzyści materialnych.
 • content stworzony przez użytkownika, udostępniony musi być publicznie i być ogólnodostępny w sieci. Mogą to być kanały social media użytkownika. 

Nie wolno mylić user generated content z marketingiem afiliacyjnym.

Influencer jest osobą opłaconą, która w zamian za promowanie marki otrzymuje benefity, zazwyczaj pieniężne, co sprawia, że jest profesjonalistą w tworzeniu contentu. Jednak przy UGC, osoba promująca markę nie otrzymuje żadnych benefitów i nie robi tego z przymusu. 

Materiałem UCG będzie, więc wszystko opublikowane przez użytkownika na:

 • stronie internetowej marki np.opinia o produkcie
 • blogu marki w formie np. komentarza
 • kanałach social media marki np. fanpage’u 
 • na własnym kanale komunikacji dostępnym i publicznym online np. na swoim Instagramie

Przykłady UGC

User generated content może występować pod wieloma postaciami. Omówimy kilka z nich, które idealnie pokażą UGC w prawdziwym życiu. 

 • opinie, oceny i recenzje

Użytkownicy w sieci uwielbiają wyrażać własne opinie i doświadczenia o produktach, usługach, sklepach oraz metodach ich działania. Treści te nie są tylko tekstowe, mogą przybierać formę także multimedialną lub łączyć tekst z multimediami. Często oceny użytkowników są gromadzone za pomocą punktów lub popularnych gwiazdek. 

 

źródło: Zalando

Takie opinie i oceny publikowane są w :

 • rekomendacji ocen na Facebooku
 • opinii Google Moja Firma
 • witrynie sklepu internetowego
 • serwisach opiniotwórczych np. wizaz, opineo
 • kanałach komunikacji bezpośredniej tj. w komentarzach, gdzie pojawiają się wzmianki o produkcie, marce lub usłudze
 • grupach tematycznych na portalach społecznościowych

Komentarze

Mówiąc o komentarzach, warto wspomnieć, że oprócz tych dobrych, istnieją też te mniej korzystne dla marki. Każdy komentarz stanowi okazję do nawiązania kontaktu z użytkownikiem lub potencjalnym klientem. Udzielane przez markę odpowiedzi na pochwały oraz krytykę pozytywnie wpływają na wizerunek marki. Komentarzy nie powinno się dzielić na dobre czy złe, ponieważ każdy z nich zasługuje na odpowiedź.

źródło: wizaz

W szczególności komentarze zawierające krytykę powinny przykuć naszą uwagę. Dają one możliwość rozwiania wątpliwości klienta, poprawienia ewentualnych błędów zauważonych przez użytkownika jak i możliwość rozwoju marki. Ponadto, podjęcie dyskusji zwiększa zasięg posta. Stąd też każda dyskusja, nawet ta z hejterami, ma potencjał przyniesienia korzyści naszej marce. 

Warto zachęcać użytkowników do wyrażania opinii i zostawiania komentarzy. Buduje to wiarygodny wizerunek firmy.

 

 • treści, zdjęcia i multimedia

Nieodłączną częścią user generated content są ich własne treści, zdjęcia i materiały multimedialne. Za treści UGC uznawane są:

 • zdjęcia oraz filmiki w mediach społecznościowych. Jednak będą to tylko te multimedia, na których wyraźnie widać produkty lub usługi konkretnej marki.
 • posty z opiniami na social mediach, które udostępniane są publicznie.
 • rankingi oraz porównania na blogach i portalach tematycznych, w szczególności tych opiniotwórczych.
 • filmiki w tym unboxing i recenzja video marki udostępnione publicznie
 • przeróbki, covery, a nawet memy. 

 

źródło: anna_karcz instagram

źródło: kinia wiczyńska, kanał youtube

Poprzez komentowanie takich treści, które trafiają do sieci, nie tylko zwiększamy zasięg swoje i użytkownika, ale również wskazujemy miejsce i markę, gdzie produkt może zostać zakupiony.

 

 • treści w sklepie internetowym

Przed finalizacją zakupu lub zdecydowaniem się do podjęcia działań z marką, użytkownicy często sięgają po opinie oraz recenzje o produktach nie tylko na stronach i portalach opiniotwórczych, ale również w samym sklepie internetowym.

Bez wątpliwości UGC ma wielkie znaczenie w e-commerce. Oto kilka z wielu wartości jakie generuje user generated content w sklepie internetowym.

 • UGC bezpośrednio wpływa na sprzedaż w sklepie internetowym. Przekłada się to na konwersje, poziom zaufania do sklepu i marki oraz lojalność klientów. 
 • UGC wspiera brand marketing, czyli tworzenie wizerunku marki. Angażuje w rozwój i budowanie świadomości marki. 
 • UGC zwiększa zasięg w wyszukiwarce Google oraz mediach bezpłatnych, tym samym zwiększając widoczność oraz poprawiając pozycjonowanie marki w sieci.

 

Korzyści 

Kilka z korzyści już wymieniliśmy w poprzedniej części. Główne z nich to:

 • większy zasięg w earned mediach, czyli takich w których Twoja marka pojawia się bezpłatnie
 • lepsza widoczność w Google
 • zwiększenie sprzedaży
 • budowanie zaufania do marki
 • inspiracja do stworzenia nowego contentu
 • wiarygodny social proof

 

Aż 90% konsumentów twierdzi, że autentyczność jest ważna przy podejmowaniu decyzji, o tym czy lubią daną markę czy nie.  84% konsumentów twierdzi, że ufa rekomendacjom uzyskanym od innych użytkowników niż reklamie. 79% osób twierdzi, że user generated content ma duży wpływ na ich decyzje zakupowe. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych, konsumenci uważają, że UGC ma 9,8 razy większy wpływ niż treści generowane przez opłaconych influencerów. (Stackla) 

Sposoby zachęcania do tworzenia user generated content.

Jak jednak zachęcić użytkowników to uczestniczenia w zjawisku user generated content?

#1

Jednym z najprostszych, a zarazem najbardziej efektywnych sposobem na zwiększenie ilości UGC jest organizowanie konkursów, w których użytkownicy mogą pochwalić się swoją twórczością, pomysłami oraz umiejętnościami. Wystarczy zachęcić osoby obserwujące profil o humorystyczną lub kreatywną odpowiedź na pytanie zawarte w poście np. na Facebooku.

#2

Ważną kwestią jest śledzenie tego, co o Twojej marce mówią użytkownicy w sieci. Do takich działań istnieją specjalne narzędzia, jednak już teraz możesz zacząć od narzędzi bezpłatnych takich jak alerty Google. Takie alerty będą przychodziły do Ciebie zawsze, kiedy w sieci pojawi się wzmianka na Twój temat. 

#3

Monitorowanie oraz kreowanie hashtagów to również świetny sposób na mobilizację do tworzenia UGC. Użytkownicy mogą oznaczać zamieszczane przez siebie zdjęcia Twoich produktów, co oczywiście zwiększa widoczność oraz zasięgi. 

#4

Zadbaj o to, aby użytkownicy mieli możliwość komentowania Twoich treści na blogu, sklepie internetowym czy social mediach. Rozważyć możesz stworzenie formularza na swojej stronie internetowej. Takie rozwiązanie zmobilizuje konsumenta do podjęcia działania z Twoją marką. 

#5

Zaproszenie do wspólnego tworzenia treści z użytkownikiem, również będzie dobrym sposobem. Tutaj sprawdzą się wywiady z użytkownikami i klientami marki. Taki wywiad możesz opublikować na swoich portalach społecznościowych oraz blogu, tym samym inspirując innych do podjęcia działań z Twoją marką. 

 

Ronaldo i Coca-Cola

Nie trzeba daleko szukać, aby pokazać przykład najbardziej efektywnego user generated content ostatniego czasu. Każdy o tym słyszał, jednak nie wszyscy zauważyli, że znany portugalski piłkarz zrobił nic innego jak wygenerował własny content. 

Kilka dni temu piłkarz Cristiano Ronaldo w trakcie konferencji prasowej po meczu Portugalii odsunął ze stołu butelki z Coca-Colą i zaapelował do wszystkich „Pijcie wodę”. To spowodowało, że jeszcze tego samego dnia akcje koncernu na giełdzie poleciały na łeb na szyję, a firma miała stracić na wartości ok. 4 mld dolarów. 

W tym wypadku, patrząc w krótkodystansowo miało to negatywny wpływ dla marki, jednak długodystansowo Coca Cola może zamienić aferę EURO 2020 na swoją korzyść. 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

E-commerce

CO? KTO? DLACZEGO?

Zdecydowałeś się rozpocząć swoją przygodę z e-commerce i założyłeś swój sklep internetowy? Gratulujemy! To była

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet