fbpx

Zalety prowadzenia sklepu internetowego

Niemal wszyscy robimy zakupy przez internet. W ostatnim czasie taki sposób nabywania produktów i usług stał się niezwykle popularny, a 2020 rok przyniósł nieoczekiwany skok w sprzedaży dla właścicieli sklepów online. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep stacjonarny,  interesujesz się handlem, czy po prostu szukasz nowego sposobu na zarobek, ten wpis jest dla ciebie. Dowiesz się tutaj, dlaczego warto prowadzić własny sklep internetowy. Mam nadzieję, że zainspiruję cię do działania i podsunę parę kreatywnych pomysłów! Poznaj zalety prowadzenia sklepu internetowego.

Dropshipping – jedna z zalet prowadzenia sklepu internetowego 

Na pewno słyszałeś już o dropshippingu, a jeśli nie, to przypomnę. Dropshipping to model logistyczny, w którym sprzedawca nie magazynuje towaru u siebie. Produkt, który kupuje klient idzie do niego prosto z hurtowni (tam jest pakowany i wysyłany). Właściciel sklepu dba tylko by produkty na stronie prezentowały się dobrze i by wszystko działało sprawnie. Kontaktuje się również z klientem i zajmuje się promowaniem marki. 

Model ten nie funkcjonuje w sklepach stacjonarnych, ponieważ byłoby to niemożliwe do zrealizowania. Natomiast jeśli chodzi o sprzedaż online, to ma on wiele zalet i jedną ogromną przewagę nad tradycyjnym modelem: na start nie musisz mieć ogromnego wkładu finansowego, żeby zamówić towar i zapłacić za magazyn. Płacisz tylko za towar, który się sprzedał, więc ryzyko jest minimalne. Musisz jedynie dokładnie sprawdzić hurtownię, z którą będziesz współpracować i zawsze proś o próbki produktów. Sprawdzenie jakości jest niezwykle istotne, ponieważ nigdy nie wiesz, czy produkt nadaje się do użytku zanim nie przetestujesz go samodzielnie. Musisz po prostu wiedzieć, co sprzedajesz. 

Niestety, minusem może być czas dostawy, który prawdopodobnie będzie wydłużony, jeśli hurtownia znajduje się w innym kraju niż Polska. Pamiętaj, by wyraźnie poinformować o tym klientów. W ten sposób unikniesz problemów z ich niezadowoleniem.Transparentność to podstawa. 

Podsumowując, dropshipping jest wspaniałym pomysłem na rozpoczęcie budowania biznesu online. Nie potrzebujesz magazynów, możesz testować różne opcje i sprawdzać, czy działają, i inwestować wielkich pieniędzy w towar. 

Brak fizycznej lokalizacji = niższy koszt

Jeśli jesteś lub kiedykolwiek byłeś właścicielem sklepu stacjonarnego to zdajesz sobie sprawę z ogromu kosztów wynajmu lokalu i opłacania pracowników, którzy są w sklepie niezależnie od tego, czy jest ruch, czy nie. Dbanie o prawidłowe funkcjonowanie sklepu stacjonarnego jest naprawdę dużym wysiłkiem. Jego promocja nie jest prosta, a ty jesteś ograniczony do najbliższej okolicy. Pamiętaj, że zakupy zazwyczaj robi się w sklepach, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania, lub po drodze do pracy, więc lokalizacja ma ogromne znaczenie. Jeśli chcesz stworzyć sklep w miejscu, gdzie będzie spory ruch, to prawdopodobnie zapłacisz za czynsz kilkakrotnie więcej niż w spokojniejszym miejscu. 

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, o lokalizację możesz być spokojny. Możesz pracować z domu, lub z dowolnego miejsca na świecie. Nic już więc cię nie ogranicza. Na początek nie potrzebujesz również pracowników, ponieważ cały fulfilment spoczywa na barkach hurtowni. Możesz więc zająć się budowaniem relacji z klientami i w pełni poświęcić się działaniom marketingowym, które zwiększą sprzedaż. 

Połączenie różnych platform

Wszechstronne działanie to recepta na sukces. Gdy zbudujesz sieć połączonych ze sobą platform społecznościowych, blog i sklep internetowy możesz mieć z tego całkiem sporo korzyści. Po pierwsze: twoja społeczność będzie rozrastać się szybciej niż gdybyś korzystał z jednej platformy. Sieć różnych profili na portalach, gdzie można kupować ogłoszenia, jak Instagram, Facebook, czy YouTube umożliwi ci wymianę subskrybentów między platformami, przez co każda z nich urośnie znacznie szybciej. 

Oczywiście, media społecznościowe można wykorzystać również do promocji sklepu stacjonarnego, czy jakiegokolwiek innego biznesu. Ale czy jest coś lepszego niż reklama z bezpośrednim linkiem do produktu? Taki sposób promocji przyciągnie znacznie więcej klientów na stronę, niż do fizycznej lokalizacji. Przecież to tylko jedno kliknięcie, a nie wyprawa do miejsca, które najpierw musimy sprawdzić na mapie, zobaczyć, jak tam trafić i zorganizować dojazd. 

Ułatwiony marketing

Jak wspomniałam w poprzednim punkcie, marketing jest o wiele prostszy w przypadku sklepu internetowego niż w przypadku promowania sklepu stacjonarnego. Twoja grupa docelowa nie musi być ograniczona lokalizacją i ogłoszenia będą dobierane do konkretnej grupy odbiorców, która nie znajduje się tylko w konkretnym mieście, czy okolicy. Jeśli sprzedajesz produkt z wąskiej niszy, musisz liczyć się z tym, że nie każde miejsce będzie dobre dla takiego biznesu. Gdy otworzysz na małej wsi, gdzie większość osób jest w średnim wieku, sklep z młodzieżowymi ubraniami, możesz nie znaleźć wielu chętnych. W internecie nic cię nie ogranicza i możesz trafić ze swoim przekazem nawet poza granice kraju. 

Jakich narzędzi najlepiej używać do promocji? Oczywistą opcją jest wykorzystywanie mediów społecznościowych. Ale istnieje metoda, która może być alternatywą, lub uzupełnieniem dla działań w mediach społecznościowych. Da ci ona również więcej wolności i swobody. Jest nią email marketing. 

Oferty przez email

Skoro już jesteśmy przy email marketingu, warto wspomnieć o tym, jak świetnie email marketing łączy się z e-commerce! Kupując sklep warto zaopatrzyć się też w autoresponder, żeby móc wysyłać maile ofertowe. Konwersja takich działań jest dużo wyższa niż w przypadku innych reklam. W mailach możesz umieszczać linki do konkretnych produktów, tworzyć oferty specjalnie skrojone pod konkretną grupę odbiorców (co zdecydowanie ułatwi segmentacja listy mailingowej). Możesz też tworzyć zaawansowane tunele sprzedażowe, czyli zautomatyzowane ścieżki sprzedaży, które prowadzą klienta przez kolejne maile ofertowe i dostosowują się do jego decyzji zakupowych. 

Czy w przypadku sklepu stacjonarnego email marketing również się sprawdzi? Owszem, ale działania mogą nie być aż tak skuteczne, jeśli nie masz doświadczenia. Linki, które prowadzą bezpośrednio do produktów, które od razu można kupić za pomocą kilku kliknięć działają cuda. W sklepie stacjonarnym takimi działaniami może być informacja o ciekawej promocji, zniżce, zmianach, oraz po prostu maile mające na celu utrzymanie dobrych relacji z klientami. 

Kontakt z klientem

Kontakt z klientem jest bardzo ważny i każdy dobry sprzedawca stara się, żeby ten kontakt był jak najłatwiejszy. W przypadku sklepu online to bardzo proste. Na stronie sklepu możesz dodać chatbota, który będzie odpowiadał na najważniejsze pytania, jak również umożliwi klientowi szybsze dotarcie do ciebie ze swoimi pytaniami i uwagami. W zakładce “kontakt” zamieść najważniejsze informacje kontaktowe. Tak, by klient mógł skontaktować się z tobą bez żadnego problemu w dogodnym dla ciebie czasie. 

Opinie klientów – rozwój i promocja

Na pewno zgodzisz się ze mną, że aby sklep internetowy mógł odnieść sukces, najważniejsze jest zadowolenie twoich klientów. To oni przecież są dla ciebie źródłem zarobku, ale dzięki ich opiniom możesz pozyskać nowych klientów. Poczta pantoflowa działa całkiem nieźle i w wielu przypadkach wybieramy te biznesy, które polecili nam przyjaciele i rodzina. Ale można pójść o krok dalej i pozbierać opinie klientów w jednym miejscu. Tak, by każdy odwiedzający sklep wiedział, że robi zakupy w miejscu godnym zaufania i profesjonalnym.

Opinie można dodawać do poszczególnych produktów, lub do całego sklepu. Mogą być pod specjalną zakładką, a najlepiej na stronie głównej, gdzie są widoczne na pierwszy rzut oka. Jeśli ktoś się waha i nie wie, czy dokonać zakupu, dobra opinia może go przekonać. Są ludzie, którzy nie kupią nic, zanim nie zobaczą, że miejsce jest polecane przez innych. Opinie na stronie sklepu są zatem jego niewątpliwą zaletą.

Chcesz dowiedzieć się, jak poprawić konwersję reklam?

Poznaj słowa, które mają moc! > 

Zapisz się do newslettera

Więcej podobnych wpisów

Queenbet -

Grandbetting

-
Kolaybet
- Dumanbet